Ministerstwo Zdrowia poinformowało o planie wprowadzenia kolejnego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Wielu spośród skupionych w Grupie Wsparcia Beauty Razem 32 tys. przedsiębiorców i specjalistów Beauty, zajmuje głos w sprawie aktualnego projektu zmieniającego Rozporządzenie Rady Ministrów i proponuje dobrowolność w działaniu poczekalni, ponieważ do chwili obecnej funkcjonowanie poczekalni było objęte całkowitym zakazem.
Powyższe uwagi są wysyłane do Ministerstwa Zdrowia na wskazany adres konsultacyjny: RMrozp.epidemia@mz.gov.pl
Zgodnie z informacją podaną na stronach Ministerstwa Zdrowia, uwagi należy zgłaszać do poniedziałku 20 lipca 2020 r. do godz. 10:00.
Zwracamy się z prośbą o przywrócenie dobrowolności w działaniu poczekalni dla klientów w działalności fryzjersko-kosmetycznej (PKD 96.02.Z) oraz tatuażu i piercingu (PKD 96.09.Z) w konsultowanym “Rozporządzeniu Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”. Proponujemy, aby na obecnym etapie znoszenia zakazów, przywrócenie do użytku poczekalni było dla każdego salonu dobrowolne, przy maksymalnej zajętości ograniczonej do co drugiego miejsca w poczekalni.
Proponujemy wprowadzenie następującej zmiany do rozdziału 3, par. 6, pkt. 6 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii:
“(…) jest dopuszczalne, pod warunkiem zapewnienia, aby w miejscu, w którym jest prowadzona ta działalność przebywali obsługa, klienci i osoby oczekujące na wykonanie usługi, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun, a osoby oczekujące na wykonanie usługi zajmowały nie więcej niż 50% miejsc dla nich przewidzianych.”.
Na przestrzeni ostatnich tygodni następuje wyraźne, stopniowe znoszenie obostrzeń dotyczących wielu sektorów gospodarki, w tym organizacji wesel, wydarzeń i zgromadzeń w których uczestniczy duża liczba osób, działalności cyrków, teatrów, czy zasad przebywania na widowniach. Tymczasem w większości salonów kosmetycznych i fryzjerskich – które mogą funkcjonować od 18.05.2020, czyli od 2 miesięcy – ale także salonów tatuażu i piercingu, restrykcyjne zakazy restrykcyjne zakazy zbyt mocno kontrastujące z ogólnym rozluźnieniem gospodarczo-społecznym są utrzymywane w całości, pomimo przebywania w tych miejscach niewielu osób, znacznie niższego ryzyka, a także wysokiego poziomu odpowiedzialności sanitarnej specjalistów. Zwracamy się zatem o uwzględnienie zmiany w konsultowanym Rozporządzeniu, w zakresie dobrowolności poczekalni w miejscach świadczenia usług Beauty.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Akademię Sztuki Piękności w dn. 24-25 maja 2020 roku metodą CAWI na próbie 100% specjalistów i przedsiębiorców Beauty w ramach społecznej inicjatywy Beauty Razem, która we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i innymi organizacjami branżowymi współtworzyła Wytyczne dotyczące nowego rygoru sanitarnego dla branży Beauty i zasad otwarcia salonów, brak poczekalni – w miejscach o wysokim standardzie sanitarnym, często kameralnych, o znacznie niższym natężeniu ruchu niż w miejscach, w których znoszone są kolejne obostrzenia – stanowi wyraźny dyskomfort zarówno dla specjalistów, jak i klientów.
Dla 53,85% klientów brak poczekalni stanowi wyraźny dyskomfort, a tylko dla 0,62% badanych jest z tego ograniczenia zadowolenia. Czynnik poczekalni ustępuje tylko wskazaniem do niekorzystania z telefonu komórkowego i przebywania w maseczce ochronnej. Dla 67,91% specjalistów i właścicieli salonów, brak poczekalni stanowi wyraźny dyskomfort, a tylko dla 6,81% spotyka się z pełną akceptacją. Ogółem, dla ponad 1/3 (35,45%) klientów, całość wytycznych sanitarnych przyjętych od 18.05.2020 r. jest przyczyną ogólnego dyskomfortu, a brak poczekalni jest jego jednym z głównych czynników.
Tzw. „Branża Beauty” stosuje szczególne zasady higieny i bezpieczeństwa, co publicznie podkreśliła w dn. 26.03.2020 obecna p. premier Jadwiga Emilewicz, a także to właśnie ten sektor w sposób szczególny wspierał służbę zdrowia w okresie największego kryzysu, organizując na terenie całego kraju zbiórki materiałów higienicznych, ochronnych i środków dezynfekcyjnych, za co publicznie podziękował w dn. 18.03.2020 p. prezydent Andrzej Duda. Warto także podkreślić, że jeszcze przed okresem wprowadzenia zakazu działalności, 94,1% salonów zostało w trosce o zdrowie klientów dobrowolnie zamkniętych (badanie Akademii Sztuki Piękności w ramach Beauty Razem, metoda CAWI, 17-21 marca br. na próbie 1673 respondentów – specjalistów i przedsiębiorców Beauty), a po zniesieniu zakazu wprowadzonego w dn. 1.04.2020 z dniem 18.05.2020, specjaliści i właściciele salonów ponieśli znaczne koszty (średnio 1209,08 zł, jak wynika z badania ASP / Beauty Razem metodą CAWI z dn. 24-25 maja 2020 na próbie 100% specjalistów i przedsiębiorców Beauty) związane z wdrożeniem wytycznych Ministerstwa Rozwoju aby zapewnić klientom wysoki poziom bezpieczeństwa. Specjaliści i przedsiębiorcy ponoszą także znacznie zwiększone koszty środków higienicznych, dezynfekcyjnych i ochronnych, w 79,3% przypadków (badanie ASP / Beauty Razem w dn. 20.05.2020 metodą CAWI, na próbie 1340 respondentów), nie przenosząc tego ciężaru na konsumenta.
Częściowe zniesienie zakazu związanego z poczekalnią w miejscu świadczenia usług Kosmetycznych, Fryzjerskich, Tatuażu i Piercingu idzie w parze z polityką Ministerstwa Zdrowia dotyczącą innych dziedzin gospodarki, a także jest związana z naszą troską o komfort klientów, którym zapewniamy bezpieczeństwo pozostałymi, szeroko stosowanymi środkami ochronnymi.
Powyższe uwagi są wysyłane do Ministerstwa Zdrowia na wskazany adres konsultacyjny: RMrozp.epidemia@mz.gov.pl
Zgodnie z informacją podaną na stronach Ministerstwa Zdrowia, uwagi należy zgłaszać do poniedziałku 20 lipca 2020 r. do godz. 10:00.
TAGI
Przeczytaj także
Salony kosmetyczne, fryzjerskie, SPA, gabinety masażu czy barebershopy często korzystają z muzyki, aby zbudować odpowiedni klimat dla swoich klientów. Dobrze dobrana muzyka relaksuje, poprawia nastrój i wprowadza w atmosferę luksusu. Jednak czy muzyka w salonie może być odtwarzana legalnie i etycznie? To pytanie nurtuje wielu właścicieli salonów.
12 listopada 2024 r. odbyło się spotkanie Minister-Rzeczniczki MŚP, mec. Agnieszki Majewskiej z Fundacją Beauty Razem, prezesem Michałem Łenczyńskim.
Doszło do poważnej pomyłki w komunikacje Fundacji Obywatelskiego Rozwoju “deficyt (nie)odpowiedzialności” opiniującym projekt budżetu na 2025 rok. FOR podał kwotę nieuzyskanego VAT na usługi kosmetyczne w wysokości 7,2 miliarda złotych, podczas gdy faktyczna kwota wynosi średnio 220 milionów rocznie.
Wybierz swoją kartę członkowską, oszczędzaj i zarabiaj więcej. Mamy wszystko czego potrzebujesz w swoim biznesie beauty!