Karta Członkowska
Beauty Razem
to branżowy "Netflix" z ebookami, VOD, dokumentacją i stałym dostępem do grup FB.
Anna Kowalska
Dementi prasowe 5.02.2024, godz. 8:00: Komunikat dla Społeczności Branży Beauty Razem, mediów i ekspertów od pomysłodawców VAT 8% na usługi Beauty.
Karta Członkowska
Beauty Razem
to branżowy "Netflix" z ebookami, VOD, dokumentacją i stałym dostępem do grup FB.
Anna Kowalska
Czy niższym podatkiem VAT zostaną objęte rzęsy, linergiści, tatuażyści, piercerzy, paznokcie, kosmetologia, czy inne specjalizacje beauty? To przedmiot spekulacji mediów, tymczasem odpowiedź jest prosta:
W chwili obecnej (na 5.02.2024), nie ma oficjalnego projektu ustawy ani rozporządzenia, a Beauty Razem będzie uczestnikiem procesu legislacyjnego. Według zapewnień Pana Premiera Donalda Tuska, VAT 8% ma objąć cały sektor-branżę beauty i wejść w życie od 1 kwietnia 2024 roku.
W piątek 9.02.2024 r., Michał Łenczyński z Beauty Razem, kontynuował rozmowy w sprawie VAT 8% na sektor beauty:
Kolejność komunikacji obszarów VAT i przekazywania branży i opinii publicznej informacji, na jakiego rodzaju usługi będzie obowiązywała obniżka VAT do 8%, jest podyktowana dobrym obyczajem, etyką i procesem legislacyjnym. Nawet jeśli nasza organizacja branżowa uczestniczy w pracach z organami państwowymi, pierwszeństwo komunikacji mają władze państwa.
Zapraszamy do dialogu wszystkie organizacje branżowe, środowiska i społeczności. Nasza wspólna siła tkwi w jedności i wspólnym głosie, otwarciu na dialog oraz szacunku do wzajemnych stanowisk. Misją Beauty Razem na finiszu zmian VAT 8% Beauty, jest zapewnienie platformy współpracy wszystkich dziedzin beauty, by nasz głos był spójny i uporządkowany w dialogu z rządem. W tym celu prosimy o bezpośredni kontakt pod adresem: michal@beautyrazem.pl lub telefoniczny.
Obejmując inicjatywę nad określeniem obszarów, Beauty Razem w trybie pilnym planuje prekonsultacje całej branży beauty zgromadzonej wokół organizacji Beauty Razem, celem zgromadzenia i analizy sugestii uwag, uporządkowania dziedzin i obszarów, jako opiniotwórczy lider tych pozytywnych zmian.
Zaproszenie do tego wielkiego wydarzenia otrzyma ponad 100 tys. specjalistów branży beauty. Prekonsultacje odbędą się w trzech turach i powstanie wysoki jakościowo dokument naszego wspólnego autorstwa.
Każdy z branży będzie mógł się wypowiedzieć, a:
Ta wielka tura prekonsultacji branży beauty, będzie kolejnym przykładem skutecznej współpracy branży z rządem. My, jako liderzy branży, oddolnie zbierzemy uwagi i mając mandat społeczny przekażemy je władzom państwowym, służąc właściwym organom głosem eksperckim. Decyzja należy do organów państwowych, a do branży – głos ekspercki.
Termin i formuła prekonsultacji branży beauty będzie ogłoszony niebawem kanałami:
Uwagi i sugestie zostaną zebrane w oparciu o dyskusje, komentarze, otwarte live, zamknięte spotkania, strukturę reakcji społecznościowych i zostaną poddane dodatkowej obróbce przez Beauty Razem AI (prywatny model sztucznej inteligencji).
Rozumiemy, że zmiany w VAT budzą wiele pytań i spekulacji. Dlatego zapewniamy, że naszym priorytetem jest przeprowadzenie otwartych i konstruktywnych prekonsultacji. Zależy nam na zebraniu szerokiego spektrum opinii, aby nasza inicjatywa zmian była jak najbardziej reprezentatywna i odzwierciedlała potrzeby całej branży.
Zachęcamy wszystkich członków i sympatyków do aktywnego udziału w tych konsultacjach. Wasze doświadczenia, opinie i sugestie są dla nas niezwykle cenne i staną się fundamentem naszych dalszych działań. Wasz głos ma dla nas nieocenioną wartość.
W przeszłości rząd wielokrotnie korzystał z tej formy współpracy z Beauty Razem, która oddolnie przekazywała uwagi:
Postulat naszego pomysłu z 2020 r., czyli “Konkret 38 – VAT 8% na cały sektor beauty” ma teraz kontynuację w procesie obniżania podatku, jako spełniana obietnica władz i jako głos branży czynnie w tym procesie uczestniczymy.
Zespół Beauty Razem zobowiązuje się do transparentnej i maksymalnie skutecznej współpracy z rządem, służąc dobru całej branży.
Jesteśmy przekonani, że razem możemy osiągnąć więcej i zapewnić branży beauty nowy oddech.
Z niecierpliwością oczekujemy na Wasz aktywny udział i wsparcie. Razem tworzymy historię branży beauty.
Termin nie ma odzwierciedlenia w przepisach prawa. Warto podkreślić, że autorem i popularyzatorem określenia “branża beauty” w mainstreamie języka polskiego jest Beauty Razem, a w tej sprawie gościem najwybitniejszego polskiego językoznawcy prof. Jana Miodka, był Michał Łenczyński, który wprowadzał określenie “branża beauty” do mainstreamu języka polskiego.
Określenie branża beauty powstało i stało się powszechne w marcu 2020 r., gdy członkowie organizacji Beauty Razem chcieli podkreślić jedność wszystkich dziedzin urodowych. Następnie przeprowadzili kampanię medialną i skutecznie zastąpili w słowniku języka polskiego określenie np. branża paznokciowa, branża kosmetyczna, branża fryzjerska, właśnie określeniem branża beauty, które zostało z nami do dziś.
Spekulacje w tym zakresie, wprowadzają dezinformację, niepotrzebne obawy i negatywne domysły. Prosimy, by nie powoływać się na portale księgowe, biznesowe, czy gospodarcze, które nie uczestniczą w procesie legislacyjnym. Jedynym pewnym źródłem informacji będzie gotowa ustawa podpisana przez pana prezydenta lub rozporządzenie pana premiera lub właściwego ministra.
Pierwsza wersja projektu ustawy VAT (lub rozporządzenia) będzie poddana powszechnemu procesowi legislacyjnemu. Ostateczny kształt, może uwzględnić uwagi szeregu instytucji i organizacji Beauty Razem, która w opiniowaniu, analizach eksperckich, pismach i analizach, uwzględni głosy swoich Członków.
Oznacza to, że pierwsza wersja projektu która będzie opublikowana przez władze państwa niekoniecznie musi być tożsama z ostatecznymi przepisami, które wejdą w życie. Prosimy w związku z tym o powstrzymanie się od spekulacji, które obszary branży beauty będą cieszyć się stawką VAT ujednoliconą do 8%.
Skrót filmowy:
Zapraszamy do skrótu filmowego, który zostanie zaktualizowany o aktualne materiały.
TAGI
Komentarze
Przeczytaj także
[Prosimy o przekazanie do Wydawcy] W niedzielę 2.04.2023 o 13:00 w Warszawie w odbędzie się konferencja prasowa: Dobrowolny ZUS i Branża Beauty zorganizowana przez Beauty Razem we współpracy z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Opiszemy postulat i pospolite ruszenie w firmach i salonach kosmetycznych. Istnieje także możliwość nagrań po konferencji i odebrania notek prasowych. Zapraszamy przedstawicieli wszystkich mediów.
Targi BEAUTY FORUM & HAIR od wielu już lat stanowią wysoko cenioną platformę wymiany doświadczeń, zdobywania wiedzy i nowych umiejętności. Spotkajmy się 14-15 września w Warszawskim Centrum EXPO XXI.
Ten darmowy ebook to minikompendium najbardziej aktualnej wiedzy. Zawiera on najnowsze informacje i złote standardy w stylizacji paznokci.