Data publikacji: 19.05.2025
Cyfryzacja Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w tym wprowadzenie Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją (EZD RP), będzie miała duży wpływ na przeprowadzanie kontroli sanitarnych w salonach kosmetycznych. Wszystkie raporty z kontroli trafią od razu do centralnego systemu, a inspektorzy zyskają dostęp do pełnej historii poprzednich kontroli danego salonu.
Na początku br. GIS poinformował o wdrożeniu systemu Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją (EZD RP) w 260 placówkach sanitarno-epidemiologicznych w Polsce.
EZD RP to bezpłatny, krajowy system elektronicznego zarządzania dokumentacją, który jest udostępniany wszystkim jednostkom administracji publicznej w Polsce. Równocześnie GIS rozwija system SEPIS, który składa się z dwóch platform: aplikacji SEPIS, która przeznaczona jest dla pracowników Inspekcji i umożliwia rozpatrywanie spraw z obszarów takich jak epidemiologia, higiena środowiska czy bezpieczeństwo żywności oraz platformę e-Sanepid, która jest dostępna dla obywateli i przedsiębiorców, pozwala na załatwianie spraw online, takich jak składanie wniosków czy sprawdzanie statusów zgłoszeń.
– Nie ma innego kierunku rozwoju niż wdrażanie EZD i przejście na pełną elektronizację. Elektroniczne zarządzanie dokumentacją to naturalny i nieunikniony etap usprawniania administracji publicznej – mówił na spotkaniu podsumowującym wdrożenie EZD i warsztatach szkoleniowych dla pracowników inspekcji sanitarnych, dyrektor generalny GIS Adam Tokarczyk.
Cyfryzacja GIS będzie miała bezpośrednie przełożenie na sposób przeprowadzania kontroli w salonach kosmetycznych – wpłynie na skuteczność i transparentność działań.
Przede wszystkim raporty z kontroli inspektorzy będą wypełniać elektronicznie na miejscu i będą one od razu trafiać do centralnego systemu, tak samo jak zalecenia pokontrolne – w systemie będzie przechowywany pełny materiał dowodowy. Prowadzenie takiej dokumentacji w formie elektronicznej będzie wdrażane stopniowo, ponieważ, jak podkreśla GIS, jest to duże wyzwanie organizacyjne, wymagające często również uzupełnienia infrastruktury teleinformatycznej w placówkach sanitarno-epidemiologicznych.
Dzięki systemowi SEPIS oraz EZD RP inspektorzy zyskają dostęp do historii poprzednich kontroli danego salonu. Tym samym, posiadając już historyczne dane w systemie, będą mogli szybciej i bardziej precyzyjnie wybierać placówki do kontroli skupiając się w pierwszej kolejności na tych, w których było najwięcej nieprawidłowości.
Jak przygotować się do kontroli? Skorzystaj z profesjonalnego poradnika: Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy – Poradnik i pomocna lista kontrolna
GIS zyska możliwość porównywania danych z tysięcy salonów równocześnie i wyciągania wniosków np. na temat stosowanych w salonach procedur higienicznych i zgodności z normami (dane statystyczne). Elektroniczny system pozwoli na wyłapywanie nietypowych schematów (np. salon deklaruje dużą liczbę zabiegów, ale nie ma odpadów medycznych, dokumentacji procesu sterylizacji, rejestracji w BDO).
Korzyści z cyfryzacji kontroli dla właścicieli salonów wynikają z transparentności – wszystko trafia do systemu i jest trwale udokumentowane, przedsiębiorca może zapoznać się online z raportem, wnioskami i zaleceniami z kontroli oraz szybko poprawić błędy, zareagować na zalecenia Inspekcji Sanitarnej i przygotować się do kolejnych kontroli.
Cyfryzacja kontroli, którą wdraża GIS jest więc z jednej strony ułatwieniem i usprawnieniem, także dla przedsiębiorców, bo przyspiesza procesy, czyni je bardziej transparentnymi, umożliwia wgląd w dane online. Z drugiej strony – nie pozostawia przestrzeni dla właścicieli salonów, którzy nie działają zgodnie z przepisami, bo wszystkie uchybienia zostaną zapisane w systemie, który ułatwi Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzór i egzekwowanie kar.
Z danych GIS wynika, że w minionych latach liczba kontroli sanitarnych prowadzonych w salonach kosmetycznych utrzymywała się na podobnym poziomie (32-36 tys. rocznie w latach 2006-2018), spadła w czasie pandemii do ponad 16 tys. rocznie i w 2023 r. znów wzrosła do ponad 31 tys.
TAGI
Komentarze
Przeczytaj także