Data publikacji: 12.05.2025
Pytania o miejsca pracy kosmetologów pojawiały się wśród najważniejszych poruszanych tematów podczas debat prezydenckich. Dzisiejsza debata zorganizowana w studiu TVP przez największe stacje telewizyjne TVP, TVN24 i Polsat, była ostatnią i najważniejszą przed ciszą wyborczą, a wiele miejsca poświęcono w niej kryzysowi w służbie zdrowia.
Do kontrowersji wokół medycyny i kosmetologii estetycznej oraz podziału kompetencji i uregulowania zawodu kosmetologa powracał w swoich wypowiedziach Marek Woch, w latach 2023–2024 zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, od 2024 lider ruchu Bezpartyjni Samorządowcy.
Podczas debaty zorganizowanej 28 kwietnia br. przez “Super Express” powiedział do Magdaleny Biejat, kandydatki na prezydenta RP z ramienia lewicy: – Pod pani okiem dzieją się rzeczy skandaliczne. Część lekarzy chce zabrać kosmetologom, branży beauty, ich branżę jako przedsiębiorcom. Lekarze chcą teraz depilować nogi, bo zobaczyli, że 100 tys. przedsiębiorców chce na tym zarabiać. Tym proszę się zająć jeżeli chodzi o ochronę zdrowia (…).
Czytaj więcej: Lekarze chcą teraz depilować nogi i zabrać kosmetologom ich branżę – politycy w debacie prezydenckiej o przyszłości kosmetologii
Natomiast podczas debaty organizowanej 9 maja br. przez TV Republika, wPolsce i Trwam skierował pytanie do Adriana Zandberga, kandydata partii Razem na urząd prezydenta:
– Czy pan będzie chronił branżę beauty przed przejęciem przez lekarzy? (…) Czy będzie pan przed lekarzami bronił 100 tysięczną branżę beauty, w tym obcokrajowców, którzy w liczbie już dziesiątek tysięcy pracują w Polsce legalnie i zakładają przedsiębiorstwa?
Wyraźnie zaskoczony pytaniem Zandberg odpowiedział: – Dziś potrzebujemy, aby lekarze w Polsce pracowali przede wszystkim w szpitalach i ośrodkach zdrowia, bo tam mamy realne potrzeby, żeby skrócić kolejki (…).
Problemy wynikające z braku regulacji zawodu kosmetologa zauważył także Artur Bartoszewicz, ekonomista, wykładowca akademicki związany ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Do swojego programu wyborczego wprowadził on zapis o treści: “Regulujemy zawód kosmetologa. Przyznajemy oficjalne uprawnienia do wykonywania części zabiegów medycznych”. Ten kandydat zaproponował także bon “Piękna Matka Plus” – 700 zł, które kobiety mogłyby przeznaczyć na zakupy, usługi beauty, Spa, stomatologiczne i medyczne.
Czytaj więcej: Kandydat na prezydenta proponuje “bon piękna” dla matek. Co na to branża beauty?
Fundacja Beauty Razem od lat apeluje o ustawę o zawodzie kosmetologa, która jest istotna dla zapewnienia kosmetologom stałości zatrudnienia i praw do wykonywania zabiegów estetycznych oraz usunięcia z rynku osób bez kwalifikacji (szarej strefy zabiegowej). Obecnie część środowiska lekarskiego domaga się, aby wiele zabiegów wykonywanych dotąd przez kosmetologów, w tym tak popularnych, jak mezoterapia igłowa, wypełniacze, nici liftingujące, czy zabiegi z zakresu laseroterapii, zostało objętych monopolem lekarskim.
Czytaj więcej: Kosmetologia: Czas na realizację obietnic. Oświadczenie Fundacji Beauty Razem
Dzisiejsza debata zorganizowana w studiu TVP przez największe stacje telewizyjne TVP, TVN24 i Polsat, była ostatnią i najważniejszą przed ciszą wyborczą. Wzięło w niej udział 13 kandydatów, czyli wszyscy zarejestrowani. Kandydaci odpowiadali na pytania dziennikarzy (polityka krajowa i zagraniczna), w kolejnej turze zadawali sobie pytania wzajemnie oraz na zakończenie debaty mieli czas na swobodną wypowiedź, czyli podsumowanie swojego wystąpienia.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja br. O urząd prezydenta RP stara się 13 kandydatów: Artur Bartoszewicz, Magdalen Biejat, Grzegorz Braun, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Maciej Maciak, Sławomir Mentzen, Karol Nawrocki, Rafał Trzaskowski, Joanna Senyszyn, Krzysztof Stanowski, Marek Woch, Adrian Zandberg.
Sondaże przedwyborcze dają wyraźną przewagę dwóm kandydatom: Trzaskowskiemu i Nawrockiemu. Jako trzeci mający wysokie poparcie wskazywany jest Mentzen.
Gdyby wybory prezydenckie odbyły się dzisiaj, największe poparcie wśród przedsiębiorców z sektora usług beauty, uzyskaliby Rafał Trzaskowski (30,70 proc.) i Sławomir Mentzen (27,36 proc.). – to wynik głosowania, które Fundacja Beauty Razem przeprowadziła wśród polskich kosmetologów, kosmetyczek, fryzjerek, stylistek paznokci i właścicieli salonów kosmetycznych w dn. 9-10 maja br.
Gdyby Trzaskowski i Mentzen starli się w drugiej turze, z wynikiem 46,6 proc. wygrałby Trzaskowski. Wynik Mentzena to 44,11 proc. głosów.
Gdyby w drugiej turze spotkali się Trzaskowski i Nawrocki, zwyciężyłby także Trzaskowski (47,84 proc.), Nawrocki uzyskałby wynik 32,11 proc.
Gdyby w drugiej turze rywalizowali Mentzen i Nawrocki, fotel prezydenta głosami branży beauty zdobyłby Mentzen z wynikiem 41,88 proc. Wynik Nawrockiego to 16,34 proc.
Zobacz pełne wyniki sondażu i dowiedz się, co przekonuje branżę beauty do głosowania na kandydatów: Sondaż Wyborczy Branży Beauty 2025 [Wyniki]
Metodologia: Sondaż rozpoczął się 9 maja 2025 r. o 18:00 i został przeprowadzony przez fundację Beauty Razem metodą CAWI, z pełnym targetowaniem na branżę beauty, poprzez bazę adresową i branżowe social media fundacji. Po uzyskaniu próby statystycznej CAWI w ciągu 24 godzin (1256 respondentów), 10 maja 2025 r. o 18:00 sondaż tymczasowo zamknięto, a rekordy zostały utrwalone. Odrzucono wyniki osób przypadkowych, deklarujących że są klientami usług beauty i tak uzyskano czystą reprezentatywną próbę 1194 respondentów branżowych. Po godz. 18:00 umożliwiono dalsze głosowanie poza badaniem (ankieta trwa pod adresem: https://forms.gle/niQH9QFj9yFb9yFYA gdzie można podejrzeć aktualne wyniki). Ze względu na ujawnienie publiczne adresu, dalsze głosy nie są objęte badaniem. Ankieta jest anonimowa i w trakcie badania nie sugerowała wyniku – respondenci mogli zobaczyć wynik dopiero po zagłosowaniu.
TAGI
Komentarze
Przeczytaj także