Sędziowie stosują zasadę swobodnej oceny środków dowodowych. Dlatego różnie bywa z wyrokami i poglądami sądu. Odwołanie kary nałożonej przez sanepid może nastąpić tylko w przypadku nieprzyjęcia mandatu przez ukaranego. Przeczytaj pełną opinię adw. Hoa Dessoulavy-Śliwińskiej:
Szanowni Państwo,
zgodnie art. 233 ust. 3 Konstytucji RP:
„Ustawa określająca zakres ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela w stanie klęski żywiołowej może ograniczać wolności i prawa określone w art. 22 (wolność działalności gospodarczej), art. 41 ust. 1, 3 i 5 (wolność osobista), art. 50 (nienaruszalność mieszkania), art. 52 ust. 1 (wolność poruszania się i pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej), art. 59 ust. 3 (prawo do strajku), art. 64 (prawo własności), art. 65 ust. 1 (wolność pracy), art. 66 ust. 1 (prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy) oraz art. 66 ust. 2 (prawo do wypoczynku)”.
Zatem jest to katalog zamknięty.
W obecnym stanie faktycznym Rada Ministrów zrezygnowała z formalnego i przewidzianego w art. 232 Konstytucji RP wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Rząd uznał, że przyznane jej „zwykłe środki konstytucyjne” w rozumieniu art. 228 ust. 1 Konstytucji są wystarczające, aby opanować istniejący i ogłoszony stan epidemii czy pandemii. Dlatego do uregulowań prawnych dotyczących ograniczeń praw i wolności człowieka i obywatela mają zastosowanie wszystkie konstytucyjne i legislacyjne zasady, obowiązujące POZA regulacjami właściwymi dla stanów nadzwyczajnych z Rozdziału XI Konstytucji RP.
Wobec powyższego w celu wprowadzenia ograniczeń wolności i praw człowieka nie można powoływać się na nadzwyczajne okoliczności, uzasadniające szczególne rozwiązania prawne oraz okolicznościami tymi nie można usprawiedliwiać daleko idących ograniczeń swobód obywatelskich wprowadzanych w formie rozporządzeń.
Z kolei sędziowie podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom, zatem mogą nie „zawracać sobie głowy” rozporządzeniami rządu.
Tylko 1 na 300 korzystających wspiera Beauty Razem finansowo.
Wesprzyj nas cegiełką:
i odebrać materiał w podziękowaniu.
Należy zauważyć, że żaden przepis upoważnień ustawowych zawartych w art. 46 ust. 4 i art. 46b ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi NIE zawiera umocowania do określania w rozporządzeniu zakazów prowadzenia działalności gospodarczej. Rada Ministrów upoważniona była wyłącznie do wprowadzenia rozporządzeniem ograniczeń w zakresie korzystania z wolności działalności gospodarczej.
Wydaje się, że rządowe kontrolowane rozporządzenie zostało wydane bez upoważnienia ustawowego, nie wykonuje też ustawy, gdyż wprowadza do systemu prawnego treści nieznane ustawie, w tym przypadku zakaz prowadzenia działalności gospodarczej ze względu na stan epidemii/pandemii, co stanowi naruszenie art. 92 ust. 1 Konstytucji RP (otóż, rozporządzenia są wydawane przez organy wskazane w Konstytucji, na podstawie szczegółowego upoważnienia ZAWARTEGO W USTAWIE i w celu jej wykonania).
podczas pandemii zachowanie szczególnej ostrożności jest obowiązujące. Musimy zawsze pamiętać o zakrywaniu ust i nosa. Musimy zachować rozsądny dystans społeczny. Uważam, że działanie branży Beauty podczas pandemii jest bezpieczne, ponieważ mamy wystarczającą wiedzę, środki sanitarne, a nasze kontakty z klientami są indywidualne… W dodatku żyjemy (my-fachowcy branży Beauty) z koronawirusem w mediach od ponad roku, więc w pewnym stopniu już potrafimy żyć z taką rzeczywistością.
Pod koniec…
Chociaż sędziowie podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom, ale sędziowie mają swoje „narzędzie” do orzekania, tj. zasada swobodnej oceny środków dowodowych. Dlatego różnie bywa z wyrokami i poglądami sądu.
Musimy być rozsądni i spokojni.
A przede wszystkim…
Odwołanie kary nałożonej przez sanepid można nastąpić tylko w przypadku nieprzyjęcia mandatu przez ukaranego.
Trzymam za Was kciuki,
adw. Hoa Dessoulavy-Śliwińska
TAGI
Komentarze
Przeczytaj także
Doszło do poważnej pomyłki w komunikacje Fundacji Obywatelskiego Rozwoju “deficyt (nie)odpowiedzialności” opiniującym projekt budżetu na 2025 rok. FOR podał kwotę nieuzyskanego VAT na usługi kosmetyczne w wysokości 7,2 miliarda złotych, podczas gdy faktyczna kwota wynosi średnio 220 milionów rocznie.
Wspólna zbiórka dla Powodzian od całej polskiej Branży Beauty. Pomóżmy wszystkim, którzy ucierpieli w wyniku powodzi.
Wprowadzenie VAT 8% na usługi kosmetyczne to przełomowy krok w rozwoju branży beauty. Po pierwszym kwartale regulacji, mamy konkretne cyfry i statystyki. Okazuje się że 100 milionów złotych dla branży beauty do 14 września, to win-win, bo obniżka podatku o 15% zmniejszyła szarą strefę o około 20%. Fundacja Beauty Razem zabiegała o VAT 8% przez […]
Wybierz swoją kartę członkowską, oszczędzaj i zarabiaj więcej. Mamy wszystko czego potrzebujesz w swoim biznesie beauty!