Karta Członkowska
Beauty Razem
to branżowy "Netflix" z ebookami, VOD, dokumentacją i stałym dostępem do grup FB.
Anna Kowalska
WAŻNE 🛑 Masz czas tylko do 28 lutego 2025! Niezłożenie wniosku oznacza obciążenie Cię zwrotem dopłaty do prądu wstecznie za II połowę 2024 r., a to wielotysięczny cios. To instrukcja krok po kroku od fundacji Beauty Razem.
W 2024 roku Twój salon korzystał z niższych cen prądu dzięki rządowym tarczom energetycznym (tzw. “ceny maksymalne prądu”). Ale uwaga – jeśli nie złożysz wniosku – informacji o pomocy de minimis, Twój dostawca energii naliczy Ci wyrównanie i będziesz musiała zwrócić różnicę między ceną z tarczy, a ceną rynkową za całe II półrocze 2024. Przez pół roku widziałaś miałaś mniejszy rachunek, bo były tarcze, a to oznacza de facto “masz oddać tarczę” za pół roku. Ten wniosek dotyczy zaległego rozliczenia za zeszłe półrocze.
Nie panikuj! Jest sposób, by tego uniknąć – musisz do 28.02.2025 r. złożyć odpowiedni wniosek. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność i nie korzystałaś wcześniej z innych form pomocy publicznej, wypełnienie formularza zajmie Ci tylko kilka minut.
Kiedy nie musisz składać tego wniosku?
oraz wtedy, gdy z radością przyjmiesz kilka – kilkadziesiąt tysięcy złotych dopłaty, bo nie miałaś teraz czasu na wniosek.
Jak załatwisz wniosek za zeszłe półrocze, Beauty Energia (klik) zabezpieczy Ci tani prąd na kolejne miesiące. Pomożemy Ci wypowiedzieć umowę “państwowego” dostawcy (np. Tauron, PGE, Enea, Energa). Przenieś prąd do Beauty Energii (kliknij teraz). Doradca fundacji Beauty Razem poprowadzi Cię za rękę i znajdzie Ci najkorzystniejszego dostawcę prądu. Kolejne faktury będą już dla Ciebie znośne, podobne do tych które miałaś w zeszłym roku. Nie musisz biernie płacić 3 razy więcej i my Ci w tym pomożemy. Przejdź teraz do załatwienia najważniejszego, by nie mieć dopłat za 2024 rok.
Beauty Energia – kupuj prąd taniej!
Twój salon może korzystać z niskich, stałych stawek prądu z gwarancją cen na lata.
Zobacz ofertęPoniżej podajemy Ci przykład wypełnienia dokumentu dla typowego salonu kosmetycznego, czyli zwykłej jednoosobowej działalności, która nie korzystała z pomocy publicznej i nie ma niestandardowych uwarunkowań. W przykładzie stosujemy screeny ze strony Taurona, z którego tak wiele salonów przechodzi do Beauty Energii (klik) po złożeniu wniosku. Pamiętaj, że wypełniasz własne dane i informacje dotyczące Twojej firmy.
Zaczynamy!
Każdy dostawca energii ma własny formularz do wypełnienia. Jeśli kupujesz prąd nie z Beauty Energii, ale np. od Taurona, Enea, PGE, Energa czy innego sprzedawcy, wejdź na ich stronę internetową i znajdź sekcję dotyczącą pomocy publicznej lub de minimis. Dokument nosi nazwę: “Informacja udzielana na podstawie Ustawy z 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym [2] dotycząca pomocy publicznej, pomocy de minimis, pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie”.
Podpowiedź: Możesz odszukać informacji o wniosku w mailu od dostawcy. Większość dostawców informowała o tym klientów mailowo.
Uwaga: Formularz możesz wypełnić elektronicznie, a potem podpisać cyfrowo lub wysłać pocztą lub dostarczyć osobiście. Jednak, pamiętaj, że droga klasycznej poczty jest niepewna – nie masz żadnej pewności czy wniosek dojdzie na czas.
Typowe odpowiedzi dla salonu fryzjersko-kosmetycznego:
Rodzaj zgłoszenia:
Wybieramy Pierwsze zgłoszenie (jeśli składamy wniosek po raz pierwszy).
Nazwa firmy:
Wpisz nazwę swojej działalności gospodarczej, np. “Salon Urody Anna Kowalska”.
Adres siedziby:
Wpisujemy:
Numer telefonu i e-mail:
Podaj kontakt do firmy – najlepiej ten, który podałaś dostawcy energii.
Identyfikator gminy:
Możesz znaleźć swój identyfikator na stronie GUS.
Jeśli gmina nie rozwinie Ci się z listy, użyj wyszukiwarki TERYT na stronie GUS.
Typowe ustawienia
Forma prawna:
Zaznacz „Inna” i wpisz tekstowo formę działalności (np. Działalność jednoosobowa jak na przykładzie). Jeśli Twój dostawca od razu pozwala na zaznaczenie jednoosobowej działalności gospodarczej, to od razu to wybierz (chyba, że masz inną formę, np. spółkę).
Wielkość przedsiębiorstwa:
Jeśli pracujesz sama (samozatrudniona), bądź zatrudniasz mniej niż 10 osób oraz masz przychód poniżej 2 mln euro rocznie, wybierz Mikroprzedsiębiorstwo.
PKD – rodzaj działalności:
W przypadku salonów kosmetycznych wybieramy:
Jeśli masz inne PKD, wpisz kod odpowiadający Twojej działalności. Sprawdź na stronie CEIDG, czy Ci automatycznie przypisano nowe kody. Wypełniaj zgodnie z instrukcjami na stronie dostawcy prądu.
To kluczowa część formularza – jeśli zaznaczysz coś błędnie, możesz stracić prawo do pomocy.
Czy uzyskałaś pomoc publiczną w całym 2024 (kalendarzowym)?
Najczęściej to „Nie uzyskałam pomocy publicznej” innej niż dotyczącej energii.
WAŻNE: To pytanie podchwytliwe. Chodzi o “pomoc publiczną w formie interwencji publicznych dotyczących energii elektrycznej w drugiej połowie 2024 roku, innej niż ta, o której mowa w art. 38 ustawy z 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym [2]“. Innymi słowy, chodzi o dodatkowe, “ponadprogramowe” tarcze prądowe (np. dla zakładów wysokoenergetycznych, piekarni, rolników, rybaków, itd). Nie wpisuje się tu wakacji ZUS, KFS, BUR i innych nie-prądowych form pomocy.
Podpowiedź: Pomoc publiczną znajdziesz w wyszukiwarce SUDOP (klik). Chodzi tu o pomoc opisaną w ustawie o bonie energetycznym a nie nieopisane w ustawie inne formy pomocy.
Czy Twoja firma jest w trudnej sytuacji finansowej?
Najczęściej to „Nie jestem przedsiębiorstwem znajdującym się w trudnej sytuacji”, chyba że jesteś w trudnej sytuacji zgodnie z przepisami, np. masz ogłoszoną upadłość lub duże zaległości w ZUS. Uwaga: niektóre infolinie sugerują, by to zaznaczyć (jako, potocznie “wyciskacz łez”). Jeśli nie jesteś zgodnie z przepisami w trudnej sytuacji, formalnej upadłości, itd. (a realnie, to naszej branży nie dotyczy), nie możesz skłamać. Istnieje zagrożenie, że jeśli tu poświadczyłaś nieprawdę (pod rygorem oświadczeń), możesz ponieść odpowiedzialność (np. cofnięcie wsteczne tarcz, sankcje karne).
Czy Twoja firma podlega wykluczeniom?
Najczęściej to „Nie podlegam” wykluczeniom, chyba że Twoja sytuacja jest inna.
Czy ciąży na Tobie obowiązek zwrotu pomocy publicznej?
W praktyce to „Nie ciąży na mnie obowiązek zwrotu pomocy” (to rzadkie sytuacje decyzji Komisji Europejskiej o zwrocie)
Dalsza część pytań dotyczy pomocy de minimis – sytuacja jest analogiczna i to odniesienie do ustawy o bonie energetycznym. Wpisywałabyś że otrzymałaś, tylko wtedy jak miałaś te “ekstra” dodatkowe tarcze energetyczne (np. dla piekarni, średnich i dużych zakładów, itd.). Naszej branży beauty to praktycznie nie dotyczyło.
Na końcu przed podpisaniem, widzisz podsumowanie swojego wniosku i masz standardowe oświadczenia, które musisz zaznaczyć:
Po uzupełnieniu formularza, masz dwie opcje wysyłki:
Elektronicznie (najprościej-polecamy) – jeśli masz:
Tradycyjnie (jeśli nie masz e-podpisu):
Bardzo ważna uwaga:
Po złożeniu, sprawę wniosku za II półrocze 2024 roku masz załatwioną, lecz pewnie już widzisz fakturę grozy, którą dostałaś w lutym. Jest taka wysoka, ponieważ ceny wróciły Ci automatycznie do “nietarczowych”, bo to przegapiłaś. Mogłaś spać spokojnie i nie zauważyć różnicy cen, wystarczy skorzystać z rozwiązania Beauty Razem – Beauty Energii (klik).
Beauty Energia – kupuj prąd taniej! Twój salon może korzystać z niskich, stałych stawek prądu z gwarancją cen na lata.
Od stycznia 2025 ceny energii wzrosły nawet 3x, co widzimy już na fakturach które napłynęły do nas w lutym.
💡 Beauty Energia – kupuj prąd taniej!
Jeśli przeniesiesz się do Beauty Energii (klik), Twój salon może korzystać z niskich, stałych stawek prądu z gwarancją cen na lata – tak jak robią to już setki firm beauty.
✅ Masz wysokie rachunki? Możesz podpisać umowę z nami i wrócić do normalnych cen!
➡️ Skontaktuj się z nami (klik), aby dowiedzieć się więcej!
✅ 1. Wypełnij informacje de minimis, wyślij do swojego dostawcy, przed 28 lutego 2025 r.
✅ 2. Zgłoś się przez formularz Beauty Energii (klik) i płać za prąd tak mało jak wcześniej.
Nie zwlekaj – zgłoś się nie trać pieniędzy na prąd.
Pomogliśmy? Dziękujemy Ci za wsparcie:
Karta Członkowska to branżowy "Netflix" z ebookami, VOD, dokumentacją i stałym dostępem do grup FB. Anna Kowalska
Beauty Razem
TAGI
Komentarze
Przeczytaj także
Kosmetologia Estetyczna: Oświadczenie Fundacji Beauty Razem
W codziennej pracy salonu każda oszczędność czasu i lepsza organizacja to duży krok w stronę sprawniejszej obsługi klientów.
Od początku 2025 roku polska branża beauty żyje tematem BDO – zniesienia limitów w ewidencji odpadów niebezpiecznych, popularnie określanym jako „Afera BDO 2025”. Wiele salonów obawia się obowiązków rejestracji w Bazie Danych Odpadowych (BDO), grożących kar finansowych i lawiną dodatkowej biurokracji. Wiele salonów, musi się zarejestrować.
Wybierz swoją kartę członkowską, oszczędzaj i zarabiaj więcej. Mamy wszystko czego potrzebujesz w swoim biznesie beauty!