Data publikacji: 23.05.2025
Phytonadione Epoxide, tlenek witaminy K, stosowany m.in. w produktach do cery naczynkowej, znalazł się pod lupą Komisji Europejskiej w związku z występowaniem alergii kontaktowej po stosowaniu kosmetyków z tym składnikiem.
Komisja Europejska bada bezpieczeństwo Phytonadione Epoxide (tlenku witaminy K) w produktach kosmetycznych i wzywa producentów kosmetyków, surowców, instytuty naukowe i badawcze, stowarzyszenia konsumenckie, branżowe oraz organy państw UE do przedstawienia danych i opinii o tym składniku. Ma to na celu zebranie kompleksowych informacji naukowych niezbędnych do przeprowadzenia dokładnej oceny bezpieczeństwa przez Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS).
Konsultacje już się rozpoczęły (19 maja br.) i potrwają do 18 maja 2026 r. Jak głosi komunikat, wyniki posłużą do opracowania potencjalnych działań regulacyjnych mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa konsumentów, przy jednoczesnym zachowaniu integralności rynku, zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1223/2009 w sprawie produktów kosmetycznych (CPR).
W kosmetyce witamina K1 była stosowana do nawilżania, rozjaśniania skóry oraz uszczelniania rozszerzonych naczynek, redukcji widoczności przebarwień i siniaków. W związku z tym, że notowano wiele przypadków alergicznego kontaktowego zapalenia skóry (ACD) związanego z miejscowym stosowaniem witaminy K1, w 2009 r. zakazano jej stosowania w produktach kosmetycznych. Aby ją zastąpić, przemysł kosmetyczny wprowadził Phytonadione Epoxide (tlenek witaminy K), okazuje się jednak, że on również wywołuje ACD, w tym ciężkie reakcje skórne i fotouczulenie.
Phytonadione Epoxide (tlenek witaminy K) (nr CAS 25486-55-9, nr WE 247-022-9) jest syntetyczną lub naturalnie występującą utlenioną formą witaminy K1. W kosmetyce jest stosowany przede wszystkim jako środek kondycjonujący skórę, który może mieć wpływ na redukcję cieni pod oczami, zaczerwienień i poprawę kolorytu skóry. Jest często stosowany w kosmetykach do cery naczynkowej, w kremach pod oczy, serach przeciwstarzeniowych, czasami w połączeniu z innymi witaminami w celu wzmocnienia jego działania.
W ostatnich latach odnotowano wzrost liczby zgłoszonych przypadków reakcji alergicznych na ten składnik w Hiszpanii, szczególnie po stosowaniu produktów pod oczy. Diagnozowanie alergii okazało się trudne, ponieważ standardowe testy płatkowe nie zawsze wykrywały wrażliwość i potrzebne byłyby wyższe stężenia alergenu, aby przeprowadzać dokładną diagnozę.
Jak informuje Komisja Europejska, biorąc pod uwagę możliwe problemy zdrowotne związane z potencjałem uczulającym tlenku witaminy K, konieczne jest zebranie kompleksowych danych na jego temat, aby Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów mógł przeprowadzić jego ocenę. Po konsultacjach z SCCS Komisja Europejska może zmienić zalecenia dotyczące stosowania Phytonadione Epoxide w kosmetykach.
Czytaj także: Zakaz używania produktów z TPO od 1 września 2025. Mamy odpowiedź GIS
Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów SCCS (Scientific Committee on Consumer Safety) – jest to zespół niezależnych ekspertów oceniających bezpieczeństwo nieżywnościowych produktów konsumenckich, w tym składników produktów kosmetycznych. SCCS wydaje opinie na podstawie aktualnego i szerokiego przeglądu literatury naukowej.
Komentarze
Przeczytaj także