Karta Członkowska
Beauty Razem
to branżowy "Netflix" z ebookami, VOD, dokumentacją i stałym dostępem do grup FB.
Anna Kowalska
Data publikacji: 27.05.2025
W związku ze zbliżającą się drugą turą wyborów prezydenckich, Beauty Razem udostępnia dla branży zestawienie potencjalnych skutków gospodarczych i legislacyjnych wynikających z wyboru jednego z dwóch kandydatów na prezydenta RP – przygotowane przez Michała Łenczyńskiego, prezesa fundacji.
Karta Członkowska to branżowy "Netflix" z ebookami, VOD, dokumentacją i stałym dostępem do grup FB. Anna Kowalska
Beauty Razem
Analiza została opracowana na prośbę członków społeczności i dotyczy wyłącznie aspektów branżowych. Nie zawiera komentarzy światopoglądowych ani elementów agitacyjnych. Jej celem jest przedstawienie faktów i możliwych konsekwencji wyborczych dla osób prowadzących salony beauty, pracujących w branży oraz dla całego rynku usług estetycznych.
W ostatnich latach Fundacja Beauty Razem aktywnie uczestniczyła w kształtowaniu przepisów dotyczących branży: m.in. doprowadzając do wprowadzenia 8% VAT na usługi beauty (KO), powstania branżowych tarcz antykryzysowych Covid-19 (PiS), wspierając inicjatywy dotyczące zawodu kosmetologa czy reprezentując środowisko w dyskusjach dotyczących ZUS.
Wybór prezydenta – jako osoby posiadającej realny wpływ na podpisywanie (lub zawetowanie) ustaw – może mieć istotne znaczenie dla kontynuacji lub zmiany tych działań, w szczególności:
Czynnik | Rafał Trzaskowski | Karol Nawrocki |
Stawka VAT | 8% | 23% |
Składka ZUS | zbliżona | wyższa |
Kosmetologia estetyczna | ochrona | zakaz |
Zaznaczamy: PO, PiS, Lewica, Konfederacja, Trzecia Droga – to opcje, z którą Fundacja, rozmawiała i współpracowała, reprezentując branżę beauty.
Coraz bliższy jest proces legislacyjny ustawy, która ma na celu uregulowanie zawodu kosmetologa, czyli jego ochronę w zabiegach estetycznych.
Brak wsparcia legislacyjnego może skutkować przepisami ograniczającymi dostęp do wykonywania zabiegów przez osoby niebędące formalnie lekarzami. Ministrowie opcji rządzącej podpisali zobowiązanie ochrony zawodu.
Prezydent, jako strona podpisująca lub wetująca ustawy, ma realny wpływ na kształt przyszłych regulacji.
Analiza wskazuje na ryzyko ponownego wprowadzenia rozwiązań podobnych do tzw. „Polskiego Ładu” po 2027 roku, czyli dalszych podwyżek składek.
Pełna analiza dostępna jest dla członków fundacji, w zamkniętej branżowej społeczności Beauty Razem (link) i serwisie beautyrazem.pl/wybory – ma charakter ekspercki i informacyjny.
Michał Łenczyński, prezes Fundacji, zaznacza, że nie jest członkiem żadnej partii, nie kandyduje w żadnych wyborach i współpracuje z wszystkimi środowiskami. Jak podkreśla – jego jedynym celem jest zapewnienie branży pełnej informacji, opartej na doświadczeniu z dotychczasowych procesów legislacyjnych, które miały bezpośredni wpływ na sytuację salonów beauty w Polsce.
Z perspektywy branży beauty, której potencjał wyborczy szacowany jest na około 300 tysięcy głosów (wliczając pracowników, właścicieli salonów i ich rodziny), wybór prezydenta może być rozstrzygający – również dla stabilności rynku usług beauty do roku 2030.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałem i wyrobienia sobie własnej opinii na podstawie faktów – niezależnie od przekonań politycznych.
Fundacja Beauty Razem pozostaje neutralna światopoglądowo i nie angażuje się politycznie – jej misją jest reprezentacja interesów branży beauty wobec każdej opcji rządzącej.
Jednocześnie informujemy, że komitet wyborczy pana Karola Nawrockiego, nie odniósł się do naszego zapytania o VAT, kosmetologię i ZUS. Pomimo zapewnień komitetu wyborczego o przesłaniu zapytań do sztabu wyborczego, nie otrzymaliśmy stanowiska kandydata.
TAGI
Komentarze
Przeczytaj także