Wielu pracodawców zastanawia się, czy PPK są obowiązkowe, czy dobrowolne. Rozwiejmy, więc wszelkie wątpliwości związane z tym tematem.
Pracownicze Plany Kapitałowe to:
„dobrowolny, prywatny system długotrwałego oszczędzania wchodzący w skład tzw. III filaru polskiego systemu emerytalnego. Jest on tworzony wspólnie przez pracownika, pracodawcę oraz państwo”.
Program ten wdrażany jest od 2019 roku., więc jest stosunkowo nowy. Aktualnie jesteśmy w trakcie 4 etapu wdrażania PPK. Pracodawca zatrudniający kosmetyczki, fryzjerki nie może zmusić ich do podpisania umowy PPK, ponieważ program ten, dla wszystkich pracowników, w tym też dla pracowników salonów kosmetycznych i fryzjerskich jest całkowicie dobrowolny.
Tylko 1 na 300 korzystających wspiera Beauty Razem finansowo.
Wesprzyj nas cegiełką:
i odebrać materiał w podziękowaniu.
Umowę PPK ma obowiązek podpisać pracodawca, który zatrudnia w swoim salonie kosmetycznym, czy fryzjerskim co najmniej jedną osobę. Od tej umowy MOŻNA jednak odstąpić w przypadku, gdy pracownicy podpiszą REZYGNACJĘ z tego programu.
Muszą zostać zawarte dwie umowy: umowa o zarządzanie PPK i umowa o prowadzenie PPK. Pracodawca zatrudniający co najmniej jedną kosmetyczkę, czy fryzjerkę zawiera obie te umowy z wybraną instytucją finansową. Mówiąc o instytucji mam tu na myśli: Fundusz Inwestycyjny, Fundusz Emerytalny lub ZUS. W imieniu uczestników, wybrana instytucja tworzyć będzie ich prywatne rachunki PPK oraz będzie zarządzać gromadzonymi na nich środkami. Na rachunki uczestników PPK wpłacane są zasilenia zarówno od nich samych, jak i pracodawców oraz państwo.
Umowa o zarządzanie zawierana jest między pracodawcą a wybraną instytucją finansową. Instytucja finansowa powinna zostać wybrana zgodnie z przedstawicielstwem osób zatrudnionych. Umowa ta zawiera zasady gromadzenia i zarządzania środkami na rachunkach PPK. Pracodawca wpisuje do PPK pracownika salonu fryzjerskiego lub kosmetycznego i w jego imieniu zawiera umowę o prowadzenie PPK. To osoba między 18 a 55 rokiem życia. Zapisanie jej do PPK odbywa się automatycznie. Pracodawca ma obowiązek podpisać umowę, jednak dla zatrudnionej fryzjerki, kosmetyczki jest ona dobrowolna. Osoba, która ukończyła 55 rok życia, ale nie przekroczyła 70 lat może zostać zapisana do PPK tylko po złożeniu przez nią wniosku o zawarcie umowy o prowadzenie PPK.
Pracodawca w imieniu osób zatrudnionych zawiera umowę o prowadzenie PPK. Aktualnie należy zawrzeć tę umowę maksymalnie do 23 kwietnia 2021r. i należy w tym miejscu zaznaczyć, że pracodawca musi podpisać ją maksymalnie do 10 dni roboczych przed upływem powyższego terminu. Osoby zatrudnione, które nie dopilnują tego terminu podlegają karze grzywny w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń z poprzedniego roku obrotowego.
Do grupy osób zatrudnionych, zgodnie z art. 2 ust. 18 ustawy o PPK, zalicza się:
Zdarzają się przypadki, gdy pracodawca zatrudniający pracowników w gabinecie kosmetycznym i fryzjerskim jest zwolniony z PPK, przede wszystkim, gdy:
Jeżeli pracodawca nie podpisze umowy o zarządzanie PPK w przewidzianym przepisami terminie, wówczas otrzyma pisemne wezwanie przez Polski Fundusz Rozwoju S.A., aby zawarł umowę o zarządzanie PPK z wyznaczoną instytucją finansową. Będzie miał na to 30 dni od otrzymania wezwania lub do przekazania informacji o zawarciu umowy o zarządzanie PPK z inną instytucją finansową.
Środki zgromadzone na rachunkach PPK są wypłacane ich uczestnikom w przypadku:
Podsumowując, jako pracodawca, zatrudniający co najmniej jedną osobę w swoim salonie beauty, masz obowiązek podpisać umowę PPK, jednak żadna zatrudniona przez Ciebie fryzjerka, kosmetyczka itp. nie ma obowiązku korzystania z tego programu. Pracownik, który nie chce uczestniczyć w PPK musi jedynie podpisać rezygnację. Należy pilnować terminów podpisania umów, aby nie zostały naliczone kary.
TAGI
Komentarze
Przeczytaj także
Sędziowie stosują zasadę swobodnej oceny środków dowodowych. Dlatego różnie bywa z wyrokami i poglądami sądu. Odwołanie kary nałożonej przez sanepid może nastąpić tylko w przypadku nieprzyjęcia mandatu przez ukaranego. Przeczytaj pełną opinię adw. Hoa Dessoulavy-Śliwińskiej.
Kto musi się zgłaszać do BDO i jakie są z tym związane obowiązki? Kiedy Twój salon nie musi zgłaszać się do Bazy Danych Odpadowych? Podsumowanie najważniejszych informacji.
Wybierz swoją kartę członkowską, oszczędzaj i zarabiaj więcej. Mamy wszystko czego potrzebujesz w swoim biznesie beauty!