W poniższym artykule rozwieję wątpliwości związane z BDO w Branży Beauty. Jest to temat często poruszany w naszej Grupie Wsparcia Beauty Razem. W tym miejscu zbiorę wszystkie niezbędne informacje dotyczące BDO, abyś godzinami nie musiała przeszukiwać Internetu, poszukując odpowiedzi.
KTO?
Pierwsze podstawowe pytanie brzmi: „Kto powinien zgłaszać się do BDO?”. Odpowiedź w zasadzie jest krótka – Ci, którzy wytwarzają odpady MEDYCZNE.
Odpady medyczne zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach stanowią odpady powstające w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny.
Źródło: https://www.gov.pl/web/gis/odpady-medyczne
Ci wszyscy, którzy wytwarzają odpady medyczne MUSZĄ złożyć wniosek o wpis do Rejestru. Można go złożyć poprzez skorzystanie z rejestrowego formularza elektronicznego, dostępnego na stronie: https://rejestr-bdo.mos.gov.pl/. Istnieją też wyjątki, kiedy to Marszałek Województwa, sam wpisuje dane podmioty do Rejestru BDO z urzędu, choćby ze względu na miejsce wykonywania działalności danego podmiotu. Działalności, które są poddane obowiązkowej rejestracji BDO są szczegółowo wymienione w art. 50 ust. 1 oraz art. 51 ust. 1 ustawy o odpadach.
Tylko 1 na 300 korzystających wspiera Beauty Razem finansowo.
Wesprzyj nas cegiełką:
i odebrać materiał w podziękowaniu.
Czy w salonach fryzjerskich, kosmetycznych wytwarza się odpady medyczne?
W większości przypadków NIE. Większość odpadów które wytwarzamy są to odpady KOMUNALNE, które NIE PODLEGAJĄ obowiązkowi rejestracji w BDO. Sprawa jest dość prosta – używasz różnych narzędzi kosmetycznych tj. cążek do skórek, szczotek, pęset itp., preparatów chemicznych tj. szamponów, odżywek, płynu do zmywania lakierów itp. Jednak NIE SĄ to produkty, które zagrażają życiu. Chodzi tu m.in. o ryzyko przenoszenia chorób na danych przedmiotach np. w szpitalach powstaje masa produktów, które mogą przenosić choroby, choćby zakrwawiona gaza, wacik, czy gips, substancje niebezpieczne, części ciała, resztki narzędzi chirurgicznych, czy nawet pozostałości z żywienia pacjentów oddziałów zakaźnych.
Opakowania po kosmetykach także są odpadami komunalnymi.
Zatem jak sama widzisz, w większości z naszych gabinetów nie powstają żadne tego typu odpady medyczne, które podlegają rejestracji.
Inna sprawa ma się w gabinetach kosmetologii estetycznej czy medycyny estetycznej. Do zabiegów wykorzystuje się takie narzędzia, jak choćby strzykawki, czy skalpele, które są już odpadem medycznym, ponieważ bezpośrednio ingerują w ciało człowieka i po prostu mogły zostać zakażone.
Odpady medyczne i komunalne
Do grupy odpadów medycznych zalicza się:
źródło: https://eco-abc.com.pl/odpady-medyczne-zakazne/
Odpady komunalne dzieli się na:
Wiesz już, że jeżeli nie wytwarzasz żadnych odpadów medycznych, które zagrażają życiu lub niosą za sobą ryzyko przenoszenia chorób, to nie musisz rejestrować się w BDO.
Pewnie zastanawiasz się jeszcze, co z narzędziami, których używasz? W końcu też, w mniejszym lub większym stopniu, mają one styczność z ludzkim ciałem. Tak, ale Twoim obowiązkiem jest dokładna sterylizacja sprzętu, na którym pracujesz oraz dezynfekcja skóry. W przypadku, gdy dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek MUSISZ jeszcze dodatkowo dekontaminować pomieszczenie i urządzenia.
Można posiadać umowę na sterylizację z przychodnią lub posiadać własny autoklaw. Najlepiej zorientować się we własnym Sanepidzie, bo: „co kraj to obyczaj”.
Jest jednak część z nas, która już jest wpisana do Rejestru BDO. Wtedy obowiązuje Was wypełnienie i wysłanie sprawozdania rocznego w BDO.
Instrukcja sprawozdania rocznego BDO:
Źródło: https://medipal.pl/wp-content/uploads/2020/10/INSTRUKCJA-SPRAWOZDANIE-ROCZNE-BDO.pdf
Jeżeli jednak nadal masz wątpliwości, czy czasem Twoja działalność nie podlega obowiązkowi rejestracji BDO, zachęcam Cię do wypełnienia ankiety, dostępnej na stronie rządowej: https://bdo.mos.gov.pl/sprawdz-czy-musisz-sie-zarejestrowac-w-bdo-pytanie-1
Pamiętaj, że naszym wspólnym obowiązkiem jest dbanie o środowisko, dlatego też każdy salon, gabinet powinien prowadzić segregację śmieci, czyli plastik do plastiku, szkło do szkła, papier do papieru itp.
TAGI
Komentarze
Przeczytaj także
[Prosimy o przekazanie do Wydawcy] W niedzielę 2.04.2023 o 13:00 w Warszawie w odbędzie się konferencja prasowa: Dobrowolny ZUS i Branża Beauty zorganizowana przez Beauty Razem we współpracy z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Opiszemy postulat i pospolite ruszenie w firmach i salonach kosmetycznych. Istnieje także możliwość nagrań po konferencji i odebrania notek prasowych. Zapraszamy przedstawicieli wszystkich mediów.
Targi BEAUTY FORUM & HAIR od wielu już lat stanowią wysoko cenioną platformę wymiany doświadczeń, zdobywania wiedzy i nowych umiejętności. Spotkajmy się 14-15 września w Warszawskim Centrum EXPO XXI.
Ten darmowy ebook to minikompendium najbardziej aktualnej wiedzy. Zawiera on najnowsze informacje i złote standardy w stylizacji paznokci.