Nowe Rozporządzenie Zdrowia z 29.05.2020 wprowadza istotne zmiany dla działalności Beauty.
W naszej pracy nadal obowiązują wytyczne Ministerstwa Rozwoju:
Oznacza to, że dla przedsiębiorców i specjalistów Beauty, zasady przyjmowania i obsługi klientów nie zmieniają się. Działamy zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju.
Do chwili obecnej, pomiędzy otwarciem branży (18 maja) a końcem obowiązywania w naszym zakresie poprzedniego Rozporządzenia Ministra Zdrowia (31 maja), dyskusyjne było działanie w formie mobilnej kosmetyki czy mobilnego fryzjerstwa. 27 maja pojawiła się bowiem w sieci opinia Ministerstwa Zdrowia z powołaniem na definicję “lokal” (co nie dotyczyło mieszkalnych), podczas, gdy wytyczne Ministerstwa Rozwoju dopuszczały działalność mobilną, a stacjonarną zalecały (słowo “zaleca się” było efektem konsultacji wytycznych Ministerstwa Rozwoju przez Beauty Razem, ze wsparciem Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego Kosmetyczni.pl i Organizacji i zastąpiło słowo “tylko”).
§6. (…) podmioty działalności związanej z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi (…) związanej z działalnością salonów tatuażu i piercingu (…) jest dopuszczalne, pod warunkiem zapewnienia, aby w miejscu, w którym jest prowadzona ta działalność przebywali wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.
Po naszej interwencji w Ministerstwie Zdrowia i Ministerstwie Rozwoju, w projekcie rozporządzenia, pojawiło się słowo “miejsce”, zamiast “lokal”. Oznacza to, że usługi mobilne są legalne – pewność jest od 1 czerwca 2020.
§6. (…) podmioty działalności związanej z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi (…) związanej z działalnością salonów tatuażu i piercingu (…) jest dopuszczalne, pod warunkiem zapewnienia, aby w miejscu, w którym jest prowadzona ta działalność przebywali wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.
Wcześniej należało przychodzić wyłącznie samodzielnie. Obecnie, można przyjść z opiekunem (np. opiekun osoby niepełnosprawnej).
W projekcie Rozporządzenia znajdował się zapis który skutkowałby bezwzględnym obowiązkiem noszenia maseczki w gabinetach fryzjersko-kosmetycznych.
§18. Odkrycie ust i nosa jest możliwe w przypadku: (…) w związku ze świadczeniem danej osobie usług, jeżeli jest to niezbędne do ich świadczenia.
Po naszej interwencji (przy olbrzymim wsparciu Internautów, specjalistów z branży oraz PZPK Kosmetyczni.pl) w Ministerstwie Rozwoju i Ministerstwie Zdrowia, zapis ten zniknął z paragrafu dotyczącego usług fryzjersko-kosmetycznych. Ponadto, w nowym Rozporządzeniu Ministra Zdrowia, znalazł się zapis o możliwości odkrycia ust i nosa w związku ze świadczeniem klientowi usług – jeśli jest to niezbędne. Rozwiewa to wątpliwości dotyczące obowiązku strzyżenia brody, czy zabiegu na twarz, z obowiązkiem nałożonej maseczki przez klienta.
Uwaga: specjalistów nadal obowiązują wytyczne Ministerstwa Rozwoju
W nowym Rozporządzeniu Ministra Zdrowia nie znajduje się także wcześniejszy zapis o ograniczeniach dotyczących wysp w galeriach. Wcześniej ich funkcjonowanie przez obostrzenia było realnie niemożliwe. Od 1 czerwca mogą już funkcjonować.
Od 1 czerwca można już świadczyć usługi związane z tatuażem i piercingiem.
Rozporządzenie zakłada otwarcie tego typu działalności od 6 czerwca. Jeżeli do 6 czerwca nie zostanie wydane inne rozporządzenie, działalności objęte PKD 96.04 (związane m.in. z masażem, solariami i odchudzaniem), będą dozwolone.
Sztuczna inteligencja wkracza do świata piękna i przechytrza profesjonalistów! Zobacz, jak AI generuje coraz to bardziej trendy zdobienia paznokci, które z miejsca podbijają serca miłośniczek beauty na całym świecie!
Chcesz poznać tajemnicę, jak wynająć idealny lokal dla swojego salonu kosmetycznego? Odkryj, jakie czynniki wpływają na cenę najmu lokalu dla Twojego salonu kosmetycznego i zacznij odnosić sukcesy w biznesie. Dowiedz się, jak wybrać najlepszy lokal dla swojego salonu kosmetycznego i zwiększyć swoje zyski już dzisiaj.
Branża Beauty zaangażowała się w zbiórkę podpisów pod projektem “Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców”, bo ZUS nas dobija! Na tej stronie znajdziesz wszystkie informacje jak zbierać podpisy: potrzeba 100.000! Podejmujemy wyzwanie: nie możemy być gorsi niż inne zbierające branże i pokażemy rządzącym, że jesteśmy silni nie tylko w internecie, a należy się z nami liczyć bardziej niż […]