Nowe Rozporządzenie Zdrowia z 29.05.2020 wprowadza istotne zmiany dla działalności Beauty.
W naszej pracy nadal obowiązują wytyczne Ministerstwa Rozwoju:
Oznacza to, że dla przedsiębiorców i specjalistów Beauty, zasady przyjmowania i obsługi klientów nie zmieniają się. Działamy zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju.
Do chwili obecnej, pomiędzy otwarciem branży (18 maja) a końcem obowiązywania w naszym zakresie poprzedniego Rozporządzenia Ministra Zdrowia (31 maja), dyskusyjne było działanie w formie mobilnej kosmetyki czy mobilnego fryzjerstwa. 27 maja pojawiła się bowiem w sieci opinia Ministerstwa Zdrowia z powołaniem na definicję “lokal” (co nie dotyczyło mieszkalnych), podczas, gdy wytyczne Ministerstwa Rozwoju dopuszczały działalność mobilną, a stacjonarną zalecały (słowo “zaleca się” było efektem konsultacji wytycznych Ministerstwa Rozwoju przez Beauty Razem, ze wsparciem Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego Kosmetyczni.pl i Organizacji i zastąpiło słowo “tylko”).
§6. (…) podmioty działalności związanej z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi (…) związanej z działalnością salonów tatuażu i piercingu (…) jest dopuszczalne, pod warunkiem zapewnienia, aby w miejscu, w którym jest prowadzona ta działalność przebywali wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.
Po naszej interwencji w Ministerstwie Zdrowia i Ministerstwie Rozwoju, w projekcie rozporządzenia, pojawiło się słowo “miejsce”, zamiast “lokal”. Oznacza to, że usługi mobilne są legalne – pewność jest od 1 czerwca 2020.
§6. (…) podmioty działalności związanej z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi (…) związanej z działalnością salonów tatuażu i piercingu (…) jest dopuszczalne, pod warunkiem zapewnienia, aby w miejscu, w którym jest prowadzona ta działalność przebywali wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.
Wcześniej należało przychodzić wyłącznie samodzielnie. Obecnie, można przyjść z opiekunem (np. opiekun osoby niepełnosprawnej).
W projekcie Rozporządzenia znajdował się zapis który skutkowałby bezwzględnym obowiązkiem noszenia maseczki w gabinetach fryzjersko-kosmetycznych.
§18. Odkrycie ust i nosa jest możliwe w przypadku: (…) w związku ze świadczeniem danej osobie usług, jeżeli jest to niezbędne do ich świadczenia.
Po naszej interwencji (przy olbrzymim wsparciu Internautów, specjalistów z branży oraz PZPK Kosmetyczni.pl) w Ministerstwie Rozwoju i Ministerstwie Zdrowia, zapis ten zniknął z paragrafu dotyczącego usług fryzjersko-kosmetycznych. Ponadto, w nowym Rozporządzeniu Ministra Zdrowia, znalazł się zapis o możliwości odkrycia ust i nosa w związku ze świadczeniem klientowi usług – jeśli jest to niezbędne. Rozwiewa to wątpliwości dotyczące obowiązku strzyżenia brody, czy zabiegu na twarz, z obowiązkiem nałożonej maseczki przez klienta.
Uwaga: specjalistów nadal obowiązują wytyczne Ministerstwa Rozwoju
W nowym Rozporządzeniu Ministra Zdrowia nie znajduje się także wcześniejszy zapis o ograniczeniach dotyczących wysp w galeriach. Wcześniej ich funkcjonowanie przez obostrzenia było realnie niemożliwe. Od 1 czerwca mogą już funkcjonować.
Od 1 czerwca można już świadczyć usługi związane z tatuażem i piercingiem.
Rozporządzenie zakłada otwarcie tego typu działalności od 6 czerwca. Jeżeli do 6 czerwca nie zostanie wydane inne rozporządzenie, działalności objęte PKD 96.04 (związane m.in. z masażem, solariami i odchudzaniem), będą dozwolone.
Przeczytaj także
Branża Beauty czeka na oferty polityków. Przedstawia kandydatom w wyborach 3 postulaty, których oczekuje 100 tysięcy właścicieli salonów beauty w Polsce. Gra toczy się o wpływ na 10 milionów głosów, bo właśnie tyle wyborców zagości w salonach fryzjersko-kosmetycznych do 15 października 2023 r. UdostępnijTweetujUdostępnij
Już 9-10 września 2023 r. spotkamy się na targach BEAUTY FORUM 2023. Najważniejsze targi kosmetyczne-fryzjerskie dla profesjonalistów w Polsce odbędą się w CENTRUM EXPO XXI, przy ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie. Skorzystaj z rabatu 15% i dowiedz się, w którym kierunku podąża branża!
Dnia 22.07.2022 wspólnie branża medyczna i beauty zdefiniowały medycynę estetyczną-naprawczą. Pod definicją podpisało się w 12 godzin ponad 1000 osób ponad 30 zawodów, medycznych i niemedycznych. Łączne doświadczenie specjalistów przekracza 10.000 lat. UdostępnijTweetujUdostępnij