fbpx

Tajne Teczki VAT 8% Beauty Razem. Co w nich było? [Ujawniamy]

Zaskakujący finał planowanego spotkania Michała Łenczyńskiego z Beauty Razem z Ministrem Finansów Andrzejem Domańskim. Szumnie zapowiadana w mediach rozmowa nie doszła do skutku, z zdarzenie zakończyło się zaskakująco.

W piątek 1 marca 2024 r. Ministerstwo Finansów opublikowało pierwszy projekt obniżający VAT do 8 proc. na część branży beauty. Nie spodobało się to kosmetyczkom, które oczekiwały objęcia obniżką wszystkich sfer zabiegowych. Zaledwie pięć godzin później, czołówki ekonomicznych mediów obiegła ostra odpowiedź autora postulatu.

Beauty Razem wprowadza VAT 8% na Sektor Beauty

W styczniu 2020 roku, taką teczkę Łenczyński przygotował dla Donalda Tuska. Przekazały mu ją panie Iwona Wdowiak w Pabianicach i Karolina Gardocka w Łomży. Identyczną, po dwóch latach miał otrzymać Minister Finansów.

Jak podało Money.pl, Wirtualna Polska, Radio Zet i Fakt:

Andrzej Domański otrzyma teczkę. Dokładnie taką samą, jaką dwa lata temu otrzymał Donald Tusk. Żeby przypomnieć ministrowi finansów, co jego szef nakazał mu zrealizować – zapowiedział w mediach Łenczyński.

Zapowiedź opublikowały m.in. główne strony Faktu, Wirtualnej Polski i Money, które jako ekonomista Minister Domański prawdopodobnie czyta, zwłaszcza, gdy widzi artykuł opatrzony swoim zdjęciem:

Minister Finansów Andrzej Domański ma dostać postulaty branży Beauty

Do spotkania liderów dziedzin gospodarki i upiększania miało dojść już nazajutrz rano, w trakcie 2. edycji Kongresu Krakowskich Przedsiębiorców. Szef resortu które przygotowało rozporządzenie z którym nie zgadza się Łenczyński, był gościem i uczestnikiem panelu dyskusyjnego otwierającego wydarzenie. Łenczyński, był panelistą w poprzedniej edycji, a w tej zaproszonym gościem.

W trakcie swojego wystąpienia, Minister udzielił poparcia posłowi Aleksandrowi Miszalskiemu, ubiegającemu się o urząd Prezydenta Miasta Krakowa.

Przy wejściu czekał na Ministra Finansów Łenczyński z Beauty Razem, w czerwonej marynarce z mozaiki twarzy członków jego organizacji z teczką VAT 8% Beauty Razem. Minister, wyszedł jednak tylnymi drzwiami.

Łenczyński czeka na Domańskiego by wręczyć mu Teczkę Beauty Razem VAT

Okazało się, że Beauty Razem od lat popiera Posła, którego poparł Minister

a Aleksander Miszalski był rekomendowanym przez Beauty Razem kandydatem w wyborach parlamentarnych, uzyskując mandat z okręgu 13. Jako uzasadnienie poparcia Miszalskiego, organizacja wpisała przed wyborami przy jego rekomendacji:

wybitna współpraca, najaktywniejszy poseł Koalicji we współpracy z Beauty Razem na rzecz dotarcia do eurodeputowanych ze sprawą VAT 8% oraz: Interpelacja nr 32748 (lockdown), Interpelacja nr 43988 (medycyna estetyczna), Interpelacja nr 12753 (VAT 8%), Zapytanie nr 3290 (tarcze).

daty interpelacji wskazują, że Miszalski wspiera Branżę Beauty od powstania Beauty Razem w 2020 roku, co potwierdza Łenczyński dodając, że był pierwszą osobą, z którą rozpoczął temat VAT 8 proc., stąd jest w nią szczególnie zaangażowany.

Łenczyński z Beauty Razem opisał posłowi Miszalskiemu konieczne korekty w projekcie VAT 8% Beauty

Aleksander Miszalski otrzymał Teczkę Ministra Domańskiego

Niedługo po zdarzeniu, Łenczyński podszedł do Miszalskiego którego poparł wcześniej w wyborach i wręczył mu dokumenty, z prośbą o przekazanie Ministrowi Finansów. Ten, natychmiast dopytał o szczegóły bardzo świeżej sprawy i analizował z uwagą postępy w sprawie. Lider Beauty Razem przekazał szczegółowe uwagi znanemu krakowskiemu Posłowi, a ten, zdeklarował wsparcie.

Aleksander Miszalski deklaruje pomoc w projekcie VAT

Tymczasem tego samego dnia:

Minister Adam Abramowicz, wsiadł w samochód i przyjechał na miejsce

Niedługo po tym, wspierający temat VAT 8% Beauty Razem od początku, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, skontaktował się z telefonicznie Łenczyńskim. W ciągu trzech godzin dojechał na wciąż trwające wydarzenie. Otrzymał od założyciela Beauty Razem kopię teczki, a panowie wzajemnie poznali się.

Abramowicz, Miszalski i Łenczyński rozmawiają o VAT Beauty

W tygodniu poprzedzającym projekt, Rzecznik MŚP zorganizował spotkanie z inicjatywy Beauty Razem, w którym uczestniczyło 20 reprezentantów różnych dziedzin branży beauty. Zebrał od nich uwagi i opracował draft pisma do Ministra Finansów, do konsultacji. W piątek bezpośrednio po opublikowaniu projektu rozporządzenia Ministra Finansów, Rzecznik skierował do pracy swój dział prawno-legislacyjny.

Abramowicz, Miszalski i Łenczyński dyskutują o możliwościach jakie daje VAT 8% Beauty

Zarówno Poseł, jak i Minister-Rzecznik MŚP, zdeklarowali wsparcie

oraz wystąpili wspólnie z Łenczyńskim na live na fanpage Beauty Razem. Ze względu na hałas w foyer, przytaczamy ich wypowiedzi.

Po spotkaniu z reprezentantami branży u mnie w biurze i uwagach, które wnieśliście ogromnej ilości w ankiecie, robimy pismo w którym uwzględnimy wszystkie branże które powtarzaliście, aby ta decyzja ministerstwa finansów była jak najszersza i mogła objąć jak najwięcej osób. Liczymy na to, że będzie to analizowane i liczymy na sukces.

– powiedział Minister Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP.

Następnie głos zabrał poseł Aleksander Miszalski i powiedział: “My się z Michałem znamy już całkiem sporo i rzeczywiście te problemy które branża beauty miała szczególnie podczas Covid-u”. Dodał, że otrzymał teczkę z całym wykazem.

– Minister Domański jest ministrem z Krakowa, znamy się. Dzisiaj miał wyjazd, więc nie mogliśmy rozmawiać, ale w tym tygodniu mamy sejm. Z tą teczką pojadę do niego. Porozmawiamy i spróbujemy zrobić tak, żeby było jak najlepiej. Nie chcę obiecywać, bo to jest decyzja ministerstwa – dodał uczciwie krakowski poseł – ale ministerstwo powinno ją dostać – powiedział, wskazując teczkę.

Poseł Miszalski, Rzecznik MŚP Minister Abramowicz i prezes Beauty Razem Łenczyński będą kontynuować pracę nad VAT 8% na branżę beauty

To była sobota. A co się stało w piątek, w dniu gdy Ministerstwo Finansów opublikowało projekt?

 • O 11:18 – Beauty Razem otrzymało informację SMS z Ministerstwa Finansów o projekcie z zaproszeniem do konsultacji
 • O 11:19 – Beauty Razem uruchomiło sztab kryzysowy
 • O 11:30 – Beauty Razem wydaje komunikat medialny i oświadczenie prasowe
 • O 12:28 – Beauty Razem poinformowało Rzecznika MŚP drogą SMS z prośbą o wsparcie
 • O 12:46 – Kilka organizacji, w tym Beauty Razem, zostały poinformowane przez MF o projekcie drogą oficjalną, w formie zaproszenia do konsultacji
 • O 14:00 – Beauty Razem publikuje definicję branży beauty, uchwaloną przez członków
 • O 14:00 – Beauty Razem publikuje listę 14 obszarów beauty, które powinny zostać objęte VAT 8 proc. jako branża beauty
 • O 22:00 – Beauty Razem po analizie prawnej dla Członków, publikuje Listę Zabiegów objętych VAT 8% wg aktualnego projektu
 • O 23:00 – Beauty Razem publikuje listę poparcia Petycji VAT 8% z 1000 pierwszymi osobami które podpisały
 • 23:00-4:00 – Beauty Razem kończy przygotowywanie dokumentacji dla Ministra Finansów Andrzeja Domańskiego, by wręczyć mu rano

Organizacja Beauty Razem, zareagowała błyskawicznie.

Co zawierały teczki Beauty Razem VAT 8% dla Ministra Finansów?

Teczki pokazał ich autor, w trakcie konferencji prasowej nazajutrz w Poznaniu. O szczegóły spytała red. Barbara Kwiecińska-Kielczyk w ostatnim momencie konferencji (12:22).

Powstały trzy identyczne teczki, na wypadek gdyby na konferencji były obecne inne kluczowe osoby. Każda dokumentacja zawierała wizytówkę kontaktową do Beauty Razem. Jedna z trzech teczek, przeznaczona dla Pana Ministra, była oznaczona różowym spinaczem.

Pismo przewodnie w Teczce VAT 8 proc. Beauty Razem brzmiało:

Szanowny Panie Ministrze,
Jako autorzy postulatu VAT 8% na branżę beauty, uprzejmie dziękujemy za Pana dobre intencje objęcia branży beauty sprawiedliwym obniżonym do 8 proc. podatkiem VAT.
W imieniu około 100 tys. przedsiębiorców i specjalistów branży beauty na podstawie udzielonych mi pełnomocnictw, a także 2,5 tys. osób które podpisały się pod dedykowaną petycją „VAT 8% Beauty” w ciągu pierwszej godziny, przekazuję Panu istotne informacje.
Otrzymaliśmy w dniu wczorajszym Państwa pismo PT1.8100.1.2024 dot. „Projektu rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług”, zapraszające naszą organizację do przedstawienia swoich uwag. Z życzliwością przyjmujemy zaproszenie do rzeczowego dialogu.
Zauważyliśmy jednak z zaniepokojeniem, że pomimo najlepszych intencji i profesjonalizmu, szkic propozycji rozporządzenia który opublikowali Pana pracownicy, omyłkowo ominął istotne obszary działalności naszej branży, co rozpatrujemy w kategorii nieporozumienia. Wywołało ono zaniepokojenie wśród przedsiębiorców sektora beauty.
Uprzejmie informujemy, że szkic nie odzwierciedla słów Pana Premiera Donalda Tuska, który w dn. 9.09.2023 r. zdecydował, że „w branży beauty będzie obowiązywał taki VAT jak też w salonach fryzjerskich, czyli 8 procent, a nie 23”, a słowa te powtórzył w styczniu 2024 roku jako Pana przełożony.
Z życzliwością dziękujemy za zaproszenie do dialogu i deklarujemy merytoryczne wsparcie ze strony naszej branży, by pierwotne intencje zostały odzwierciedlone w przepisach na 6 dni przed 7 kwietnia br.
Z wyrazami szacunku,
Michał Łenczyński
Beauty Razem
Do pisma dołączone były także załączniki:
1. Definicja branży beauty (sektora beauty) i oczekiwanie społeczne
2. Prawidłowy spis obszarów branży beauty
3. Wzór zobowiązania, które podpisali kandydaci w wyborach
4. Zdjęcie Pana Przełożonego z analogiczną teczką i logo VAT 8% Beauty Razem
5. Imienna listę poparcia od 1.000 osób
Nazajutrz, zarząd Beauty Razem pokazał zawartość teczki na konferencji prasowej Beauty Razem w Poznaniu.

TAGI

Komentarze

Beauty Razem

Organizacja branżowa 100.000 ekspertów Beauty, kosmetyczek, kosmetologów, stylistek, wizażystek, fryzjerek i przedstawicieli kilkudziesięciu pokrewnych specjalności.

 • Kontrola Sanepid - Poradnik i pomocna lista kontrolna

  Kontrola Sanepid – Poradnik i pomocna lista kontrolna

  99,00  z VAT

  lub za 0 zł z Kartą członkowską

  Dodaj do koszyka
 • BeautyRazem_Kontrola_PIP_Poradnik_i_Lista_kontrolna

  Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy – Poradnik i pomocna lista kontrolna

  99,00  z VAT

  lub za 0 zł z Kartą członkowską

  Dodaj do koszyka
 • Porada Prawna Beauty

  249,00  z VAT
  Dodaj do koszyka
 • Promocja!

  Salon Power Pack

  Original price was: 3.870,00 zł.Current price is: 999,00 zł. z VAT

  Najniższa cena z 30 dni: 999,00 

  lub za 0 zł z Kartą członkowską

  Dodaj do koszyka

Przeczytaj także

BEAUTY VAT SONG – Piosenka na Prima Aprilis o VAT 8%! [Pobierz]

VAT 8% na usługi kosmetyczne już z nami jest od 1.04.2024. BEAUTY VAT SONG, to primaaprilisowa piosenka od Beauty Razem. Wydana przez pomysłodawców VAT 8% na branżę beauty zaraz po oświadczeniu prasowym (klik). Każdy może posłuchać piosenki (klik), a także pobrać piosenkę (klik) i dowolnie ją publikować.

01.04.2024

Rozporządzenie VAT 8% na Branżę Beauty już jest. Marzenie jest faktem! [Komunikat Prasowy]

Ministerstwo Finansów opublikowało w Dzienniku Ustaw nr 387 rozporządzenie obniżające VAT 8% na usługi kosmetyczne. To oficjalny komunikat Beauty Razem, pomysłodawców VAT 8% na branżę beauty i odpowiedź na rozporządzenie.

18.03.2024

Lista Poparcia VAT 8% na Całą Branżę Beauty

Branża beauty pokazuje jedność publikując historyczna listę żądania objęcia obniżonym podatkiem VAT 8% całego sektora beauty bez żadnych wykluczeń. W ciągu godziny ponad 1.000 osób. Pierwsza propozycja ministerstwa finansów realizowała jedynie w części postulat Beauty Razem, a niżej podpisani oczekują rozszerzenia.

02.03.2024

Zapisz się, a nie przegapisz niczego ważnego. W naszym newsletterze znajdziesz informacje o najciekawszych dyskusjach, postach, produktach i nowościach, które ciągle pojawiają się w Grupie Beauty Razem!

Coś poszło nie tak. Spróbuj raz jeszcze.
Dziękujemy za zapis. Jesteśmy w kontakcie!