fbpx

Posłowie Branży Beauty [Analiza]

Organizacja branżowa Beauty Razem pomogła uzyskać mandat 81 posłom na 102 rekomendowanych, a reszcie podziękowała. Wynik wyborów przybliża nas do tańszych usług beauty (VAT 8%) i ochrony kosmetologii.

Celem akcji Beauty Razem “Piękna Polska” była ponadpartyjna, ogólnopolska, zmiana liczby indywidualnych głosów kandydatów. Dzięki dodaniu wybranym kandydatom i listom po 1000-2000 głosów kosztem konkurentów z innych miejsc na liście, rekomendowani kandydaci uzyskiwali zamiast nich mandat. W nieznacznej liczbie okręgów wpłynęło to także na wynik list i liczbę mandatów całej partii.

Listę Branży Beauty w dniu wyborów odwiedziło około 500.000 wyborców (średnio około 12.000 na okręg wyborczy), bo tuż przed ciszą wyborczą Członkowie organizacji branżowej Beauty razem rozpromowali ją trafiając do obsługiwanych przez siebie klientów, a organizacja zintensyfikowała kampanię w przedwyborczym tygodniu.

Centrala organizacji docierała do członków kanałami social media, push, SMS i mailingiem z rekordowym dotąd open rate, a ci promowali ją wśród obsługiwanych klientów. Beauty Razem przeprowadziła także szeroką akcję w klasycznych mediach (opis na końcu opracowania), nie schodząc z nagłówków portali i gazet.

Efekt rekomendacji Beauty Razem (statystyki)

Kto uzyskał mandat a kto nie?

 • 81 (79,5%) rekomendowanych kandydatów uzyskało mandat poselski
 • 21 (20,5%) rekomendowanych kandydatów nie uzyskało mandatu poselskiego
 • 4 (100%) rekomendowanych kandydatów do senatu, uzyskało mandat

Ogółem na liście rekomendacji Beauty Razem znalazło się 102 kandydatów do sejmu i 4 kandydatów do senatu.

Jaki był wpływ rekomendacji na 81 mandatów?

 • 34 kandydatów uzyskało mandat z miejsc biorących “jedynek” (rekomendacja neutralna), w tym 17 kandydatów z list uzyskujących jeden mandat. Ogółem z tej grupy było 12 rekomendacji przeważających, a 24 nie wpłynęły na i tak uzyskany mandat.
 • 47 kandydatów z miejsc 2-18 uzyskało mandat, w tym 21 rekomendacji przeważających, jak wyżej

Ogółem, spośród rekomendowanych przez Branżę Beauty kandydatów wśród salonów i ich klientów, 33 rekomendacje były przeważające, a 48 nie wpłynęło na mandaty uzyskane i tak z miejsc biorących.

Przedwyborcza akcja skutkuje 81 posłankami i posłami popierającymi ponadpartyjnie postulaty Beauty Razem. W drodze negocjacji, do programu całego klubu Koalicji Obywatelskiej został wpisany VAT 8% na usługi kosmetyczne jako “Konkret 38”. Autorem postulatu VAT 8% od 2020 roku jest Michał Łenczyński, założyciel Beauty Razem.

Głośne strącenia z parlamentu

Kampania została przeprowadzona przez Beauty Razem z uwzględnieniem statystyk archiwanych big data wszystkich wyników (2019) we wszystkich okręgach i symulacji metodą D’Hondt-a. W wybranych kontrowersyjnych przypadkach, wycofanie poparcia połączone z wyliczonym promowaniem kontrkandydatów i kontrlist skutkowało utratą mandatu przez osoby które przez branżę zostały uznane jako szkodliwe ws. postulatów.

Przykładowo, w okręgu Bielsko-Biała (27), mandat stracił Kazimierz Matuszny oceniany jako nieprzyjazny kosmetologom (wycofanie poparcia i wsparcie kontrkandydatów), a poseł Lewicy nie wykazał aktywności w interpelacjach na rzecz branży beauty i nie uzyskał poparcia.

W efekcie posłowie z Opozycji uzyskali dodatkowy mandat (constans 3 KO + 1 TD, kandydat Trzeciej Drogi jest byłym posłem KO), a wsparcie Konfederacji pozwoliło jej odebrać mandat PiS przewagą zaledwie kilkuset głosów (przy 1000-2000 dodanych przez branżę), co stanowiło naturalną konsekwencją bierności posła Lewicy w sprawach branżowych.

W okręgu Gliwickim (29) mandat straciła Barbara Dziuk która w ostatnim roku zmieniła front w sprawie kosmetologów (głośne wycofanie poparcia przez Beauty Razem), co pozwoliło na przekazanie mandatu na rzecz Trzeciej Drogi i utrzymanie constans KO. Prawo i Sprawiedliwość utraciło w tym okręgu jeden mandat.

Analogicznych przypadków było wiele, bo każdy z okręgów miał szczegółową symulację, także pod kątem możliwych wiarygodnych kontrkandydatów.

Kulisy negocjacji Beauty Razem

Łenczyński z Beauty Razem budował branżowe relacje z parlamentarzystami i ministrami od 2020 roku, a w ramach współpracy członkowie jego organizacji uzyskali miliard złotych miesięcznie z “tarcz”, wytyczne sanitarne Covid-19, odwołanie zaplanowanego lockdownu i zamknięcie prawne lockdownu oraz szereg korzystnych dla branży beauty rozwiązań prawnych.

Skuteczność była możliwa dzięki zmasowanemu wsparciu 100 tys. członków (właścicieli salonów beauty w całej Polsce), którzy aktywnie uczestniczą w każdej akcji społecznej i medialnej, dostarczają wyników w cyklicznych badaniach CAWI (gdzie Beauty Razem funkcjonuje równolegle jako ośrodek badawczy i think tank). Aktywność – mimo końca kryzysu – nie maleje lecz rośnie, bo społeczność branży staje przed nowymi wyzwaniami.

W 2023 roku szefostwo organizacji Beauty Razem odbyło serię spotkań (półroczne negocjacje) z klubami parlamentarnymi i komitetami, przedstawiając oczekiwania i postulaty. Podjęto także indywidualne rozmowy z dziesiątkami parlamentarzystów ubiegających się o reelekcję (niebawem zostaną ujawnione treści pisemnych porozumień). Prześwietlono działalność wszystkich posłów, senatorów i ministrów, w tym treści wszystkich dostępnych publicznie interpelacji w sprawach branżowych i poufnych korespondencji.

Rozmowy były prowadzone niepublicznie i przekazywane do osób decyzyjnych w kwestiach programowych, m.in. z:

 • KO: Donaldem Tuskiem i Rafałem Trzaskowskim – via Aleksander Miszalski, Cezary Tomczyk, Karolina Gardocka (właścicielki studio urody z Łomży, członkini Beauty Razem) oraz m.in. Katarzyną Lubnauer i Izabelą Leszczyną (spotkania bezpośrednie w Bielsku-Białej z pisemnym porozumieniem ws. poparcia)
 • PiS: Mateuszem Morawieckim – via Paweł Kukiz oraz Olgą Semeniuk-Patkowską via Paulina
 • TD: Szymonem Hołownią i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem – bezpośrednie utrwalone spotkanie w Skawinie ws. branży
 • Lewicą: Krzysztofem Śmiszkiem, Łukaszem Litewką i Anitą Kucharską-Dziedzic – bezpośrednio
 • Konfederacją: Konradem Berkowiczem – bezpośrednio
 • BS: Markiem Wochem – który wystąpił na konferencji prasowej Beauty Razem (jako dyrektor Rzecznika MŚP, nie łącząc z rolą kandydata)

Tak powstała ponadpartyjna lista “Piękna Polska”, która uzasadniała głosowanie na przychylnych branży kandydatów:

 • Około połowa została wytypowana na podstawie utrwalonej historii działalności, bez własnej wiedzy. W ten sposób branża zabezpieczyła posłów, którzy są przychylni postulatom, dodając im 1000-2000 głosów.
 • Około połowa została wytypowana w drodze indywidualnych negocjacji i świadomych zobowiązań, w tym zawierając pisemne porozumienia, którzy byli promowani w sposób szczególny i szerszy.

VAT 8% na sektor beauty w programie zwycięskiej partii

Jak poinformował m.in. Business Insider i media oraz Donald Tusk, postulat Łenczyńskiego VAT 8% na cały sektor Beauty wskutek spotkania z Karoliną Gardocką w Łomży i Iwoną Wdowiak z Pabianic, które osobiście przekazały mu analizę VAT 8% od Łenczyńskiego. Należy podkreślić, że postulatowi przychylne było Ministerstwo Rozwoju (ujawniona korespondencja z 2020 roku), ale wystąpił blok na terenie Unii Europejskiej.

– opowiedział o tym Donald Tusk w trakcie konwencji programowej Koalicji Obywatelskiej.

Kulisy szerokiej kampanii Beauty Razem na “ostatniej prostej”

Opracowywana przez pół roku kampania wyborcza, została precyzyjnie uruchomiona na ostatniej prostej tuż przed wyborami. Adresowana była do klientów salonów urody członków organizacji Beauty Razem, czyli znacznie silniejszej liczebnie grupy wyborców niż sami właściciele salonów i specjaliści. Uszanowano przy tym ich poglądy partyjne, rekomendując kandydatów z obrębu ich list.

W tygodniu przedwyborczym (poniedziałek-środa) media zalał oryginalny sondaż wyborczy “Jak wyglądałaby Polska gdyby wybierały tylko fryzjerki i kosmetyczki”, który okupował strony główne m.in. Forbes, Fakt, Radio ZET, Wprost, Wirtualna Polska / O2, NaTemat i inne, a także branżowe Wiadomości Kosmetyczne i Dermatic.

W poniedziałek-wtorek, indywidualne rekomendacje zostały opublikowane w social media, w tym portalu X oraz naszych hiperaktywnych grupach na Facebooku, głównej stronie BeautyRazem.pl i w postaci bannerów i zdjęć w tle (zasięg organiczny ok. 300.000 wyświetleń).

W czwartek i piątek, wszystkie lokalne gazety w druku i wszystkie regionalne portale, opublikowały wywiad z Michałem Łenczyńskim (jako dodatek specjalny), który kończył się postulatem VAT 8% na usługi kosmetyczne i mądrą regulacją kosmetologów (dotarcie do niedostępnych grup docelowych w druku).

Jednocześnie od czwartku, dla zachowania 2-dniowego marginesu propagacji postów social media, organizacja opublikowała zasięgowo listy wyborcze. Członkowie byli zachęcani do przesyłania regionalnych list kandydatów swoim klientkom, a dla pewności w piątek o 20:00 został wysłany do całej branży mailing z nienotowanym dotąd open rate, powiadomienia push, SMS-y, nakładki profilowe i powiadomienia @wszyscy w obrębie wszystkich administrowanych grup na Facebooku i profili X, LinkedIn, Instagram.

Ostatnie działanie zakończyło się tuż przed ciszą wyborczą, a Członkowie społeczności zostali poinformowani i poproszeni o jej przestrzeganie. Efekt: pół miliona wyświetleń, średnio 12.000 na okręg wyborczy, a członkowie zgłaszali masowo głosowanie ze screenami opracowania.

Posłowie Branży Beauty do Sejmu

Ogółem, mandaty uzyskali:

 • Koalicja Obywatelska – 51 mandatów na 58 rekomendacji, w tym: Bartosz Arłukowicz, Zofia Czernow, Magdalena Filiks, Joanna Frydrych, Aleksandra Gajewska, Kinga Gajewska, Elżbieta Gapińska, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Elżbieta Gelert, Marta Golbik, Agnieszka Hanajczyk, Iwona Hartwich, Klaudia Jachira, Maria Małgorzata Janyska, Dariusz Joński, Joanna Kluzik-Rostkowska, Ewa Kołodziej, IwonaMaria Kozłowska, Michał Krawczyk, Wojciech Król, Stanisław Lamczyk, Gabriela Lenartowicz, Izabela Leszczyna, Katarzyna Lubnauer, Jagna Marczułajtis-Walczak, Aleksander Miszalski, Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Arkadiusz Myrcha, Dorota Niedziela, Małgorzata Niemczyk, Barbara Nowacka, Mirosława Nykiel, Marzena Okła-Drewnowicz, Katarzyna Osos, Karolina Pawliczak, Małgorzata Pępek, KatarzynaMaria Piekarska, Agnieszka Pomaska, Monika Rosa, Krystyna Sibińska, Krystyna Skowrońska, Waldemar Sługocki, Marek Sowa, Franciszek Sterczewski, Cezary Tomczyk, Małgorzata Tracz, Jarosław Urbaniak, Marta Wcisło, Monika Wielichowska, Witold Zembaczyński, Urszula Zielińska
 • Konfederacja – 3 mandaty na 4 rekomendacje, w tym: Konrad Berkowicz, Bronisław Foltyn, Stanisław Tyszka
 • Nowa Lewica – 15 mandatów na 22 rekomendacje, w tym: Włodzimierz Czarzasty, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Daria Gosek-Popiołek, Maciej Konieczny, Anita Kucharska-Dziedzic, Marcin Kulasek, Łukasz Litewka, Paulina Matysiak, Andrzej Szejna, Krzysztof Śmiszek, Tomasz Trela, Katarzyna Ueberhan, Dariusz Wieczorek, Marcelina Zawisza, Anna Maria Żukowska
 • Prawo i Sprawiedliwość – 7 mandatów na 11 rekomendacji, w tym: Barbara Bartuś, Waldemar Buda, Norbert Kaczmarczyk, Grzegorz Piechowiak, Jarosław Sachajko, Olga Semeniuk-Patkowska, Józefa Szczurek-Żelazko
 • Trzecia Droga – 5 mandatów na 5 rekomendacji, w tym: Stefan Krajewski, Władysław Kosiniak-Kamysz, Magdalena Sroka, Jacek Tomczak, Tomasz Zimoch
 • Bezpartyjni Samorządowcy – 0 mandatów na 1 rekomendację, komitet nie przekroczył progu poparcia

spośród powyższych, 48 rekomendacji Branży Beauty nie wpłynęło na osobisty efekt finalny kandydatów, a 33 przeważało.

Podsumowanie skuteczności: Posłowie Branży Beauty

Okręg 1 (Legnica)
Zofia Czernow (Koalicja Obywatelska, miejsce 1), uzyskała mandat
Robert Obaz (Nowa Lewica, miejsce 2), nie uzyskał mandatu

Okręg 2 (Wałbrzych)
Monika Wielichowska (Koalicja Obywatelska, miejsce 1), uzyskała mandat
Izabela Katarzyna Mrzygłocka (Koalicja Obywatelska, miejsce 2), uzyskała mandat

Okręg 3 (Wrocław)
Małgorzata Tracz (Koalicja Obywatelska, miejsce 2), uzyskała mandat
Krzysztof Śmiszek (Nowa Lewica, miejsce 1), uzyskał mandat
Tomasz Zimoch (Trzecia Droga, miejsce 1), uzyskała mandat
Krzysztof Zalewski (Koalicja Obywatelska, miejsce 22), nie uzyskał mandatu

Okręg 4 (Bydgoszcz)
Magdalena Łośko (Koalicja Obywatelska, miejsce 4), nie uzyskała mandatu
Iwona Maria Kozłowska (Koalicja Obywatelska, miejsce 2), uzyskała mandat

Okręg 5 (Toruń)
Paweł Szramka (Koalicja Obywatelska, miejsce 6), nie uzyskał mandatu
Iwona Hartwich (Koalicja Obywatelska, miejsce 2), uzyskała mandat
Arkadiusz Myrcha (Koalicja Obywatelska, miejsce 1), uzyskał mandat

Okręg 6 (Lublin)
Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy, miejsce 1), nie uzyskał mandatu
Marta Wcisło (Koalicja Obywatelska, miejsce 1), uzyskała mandat
Michał Krawczyk (Koalicja Obywatelska, miejsce 2), uzyskał mandat

Okręg 7 (Chełm)
Jarosław Sachajko (Prawo i Sprawiedliwość, miejsce 3), uzyskał mandat

Okręg 8 (Zielona Góra)
Krystyna Sibińska (Koalicja Obywatelska, miejsce 3), uzyskała mandat
Anita Kucharska-Dziedzic (Nowa Lewica, miejsce 1), uzyskała mandat
Katarzyna Osos (Koalicja Obywatelska, miejsce 5), uzyskała mandat
Waldemar Sługocki (Koalicja Obywatelska, miejsce 2), uzyskał mandat

Okręg 9 (Łódź)
Hanna Gill-Piątek (Koalicja Obywatelska, miejsce 20), nie uzyskała mandatu
Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska, miejsce 1), uzyskał mandat
Tomasz Trela (Nowa Lewica, miejsce 1), uzyskał mandat
Waldemar Buda (Prawo i Sprawiedliwość, miejsce 2), uzyskał mandat
Małgorzata Niemczyk (Koalicja Obywatelska, miejsce 2), uzyskała mandat

Okręg 11 (Sieradz)
Cezary Tomczyk (Koalicja Obywatelska, miejsce 1), uzyskał mandat
Paulina Matysiak (Nowa Lewica, miejsce 1), uzyskała mandat
Agnieszka Hanajczyk (Koalicja Obywatelska, miejsce 2), uzyskała mandat

Okręg 12 (Chrzanów)
Joanna Jaworska-Nowak (Koalicja Obywatelska, miejsce 3), nie uzyskała mandatu
Dorota Niedziela (Koalicja Obywatelska), uzyskała mandat
Marek Sowa (Koalicja Obywatelska, miejsce 2), uzyskał mandat

Okręg 13 (Kraków)
Aleksander Miszalski (Koalicja Obywatelska, miejsce 3), uzyskał mandat
Tomasz Daros (Koalicja Obywatelska, miejsce 28), nie uzyskał mandatu
Daria Gosek-Popiołek (Nowa Lewica, miejsce 2), uzyskała mandat
Michał Drewnicki (Prawo i Sprawiedliwość, miejsce 5), nie uzyskał mandatu
Monika Jakulewicz (Konfederacja, miejsce 11), nie uzyskała mandatu
Konrad Berkowicz (Konfederacja, miejsce 1), uzyskał mandat
Jagna Marczułajtis-Walczak (Koalicja Obywatelska, miejsce 2), uzyskała mandat

Okręg 14 (Nowy Sącz)
Barbara Bartuś (Prawo i Sprawiedliwość, miejsce 3), uzyskała mandat

Okręg 15 (Tarnów)
Józefa Szczurek-Żelazko (Prawo i Sprawiedliwość, miejsce 2), uzyskała mandat
Karol Pęczek (Konfederacja, miejsce 1), nie uzyskał mandatu
Władysław Kosiniak-Kamysz (Trzecia Droga, miejsce 1), uzyskał mandat
Norbert Kaczmarczyk (Prawo i Sprawiedliwość, miejsce 10), uzyskał mandat

Okręg 16 (Płock)
Elżbieta Gapińska (Koalicja Obywatelska, miejsce 2), uzyskała mandat

Okręg 17 (Radom)
Ewa Zajączkowska-Hernik (Konfederacja, miejsce 18), nie uzyskała mandatu
Joanna Kluzik-Rostkowska (Koalicja Obywatelska, miejsce 1), uzyskała mandat

Okręg 18 (Siedlce)
Kamila Gasiuk-Pihowicz (Koalicja Obywatelska, miejsce 1), uzyskała mandat

Okręg 19 (Warszawa-Miasto)
Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska, miejsce 4), uzyskała mandat
Aleksandra Gajewska (Koalicja Obywatelska, miejsce 3), uzyskała mandat
Anna Maria Żukowska (Nowa Lewica, miejsce 2),uzyskała mandat
Klaudia Jachira (Koalicja Obywatelska, miejsce 11), uzyskała mandat
Urszula Zielińska (Koalicja Obywatelska, 2), uzyskała mandat
Katarzyna Maria Piekarska (Koalicja Obywatelska, miejsce 6), uzyskała mandat

Okręg 20 (Warszawa-Obwarzanek)
Arkadiusz Iwaniak (Nowa Lewica, miejsce 1), nie uzyskał mandatu
Kinga Gajewska (Koalicja Obywatelska, miejsce 2), uzyskała mandat

Okręg 21 (Opole)
Witold Zembaczyński (Koalicja Obywatelska, miejsce 3), uzyskał mandat
Marcelina Zawisza (Nowa Lewica, miejsce 1), uzyskała mandat

Okręg 22 (Krosno)
Joanna Frydrych (Koalicja Obywatelska, miejsce 1), uzyskała mandat

Okręg 23 (Rzeszów)
Wiesław Buż (Nowa Lewica, miejsce 1), nie uzyskał mandatu
Krystyna Skowrońska (Koalicja Obywatelska, miejsce 2), uzyskała mandat

Okręg 24 (Białystok)
Stefan Krajewski (Trzecia Droga, miejsce 2), uzyskał mandat
Paweł Krutul (Nowa Lewica, miejsce 1), nie uzyskał mandatu
Eugeniusz Czykwin (Koalicja Obywatelska, miejsce 7), nie uzyskał mandatu

Okręg 25 (Gdańsk)
Agnieszka Pomaska (Koalicja Obywatelska, miejsce 1), uzyskała mandat
Magdalena Sroka (Trzecia Droga, miejsce 3), uzyskała mandat
Małgorzata Chmiel (Koalicja Obywatelska, miejsce 5), nie uzyskała mandatu

Okręg 26 (Słupsk)
Stanisław Lamczyk (Koalicja Obywatelska, miejsce 10), uzyskał mandat
Barbara Nowacka (Koalicja Obywatelska, miejsce 1), uzyskała mandat
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Nowa Lewica, miejsce 1), uzyskała mandat
Marek Rutka (Nowa Lewica, miejsce 2), nie uzyskał mandatu
Stanisław Tyszka (Konfederacja, miejsce 1), uzyskał mandat

Okręg 27 (Bielsko-Biała)
Mirosława Nykiel (Koalicja Obywatelska, miejsce 1), uzyskała mandat
Małgorzata Pępek (Koalicja Obywatelska, miejsce 2), uzyskała mandat
Bronisław Foltyn (Konfederacja, miejsce 1), uzyskał mandat

Okręg 28 (Częstochowa)
Izabela Leszczyna (Koalicja Obywatelska, miejsce 1), uzyskała mandat

Okręg 29 (Gliwice)
Marta Golbik (Koalicja Obywatelska, miejsce 3), uzyskała mandat

Okręg 30 (Rybnik)
Gabriela Lenartowicz (Koalicja Obywatelska, miejsce 2), uzyskała mandat

Okręg 31 (Katowice)
Monika Rosa (Koalicja Obywatelska, miejsce 2), uzyskała mandat
Ewa Kołodziej (Koalicja Obywatelska, miejsce 6), uzyskała mandat
Maciej Konieczny (Nowa Lewica, miejsce 1), uzyskał mandat
Wojciech Król (Koalicja Obywatelska, miejsce 3), uzyskał mandat

Okręg 32 (Sosnowiec)
Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica, miejsce 1), uzyskał mandat
Łukasz Litewka (Nowa Lewica, miejsce 18), uzyskał mandat

Okręg 33 (Kielce)
Andrzej Szejna (Nowa Lewica, miejsce 1), uzyskał mandat
Marzena Okła-Drewnowicz (Koalicja Obywatelska, miejsce 1), uzyskała mandat

Okręg 34 (Elbląg)
Monika Falej (Nowa Lewica, miejsce 1), nie uzyskała mandatu
Elżbieta Gelert (Koalicja Obywatelska, miejsce 2), uzyskała mandat

Okręg 35 (Olsztyn)
Olga Semeniuk-Patkowska (Prawo i Sprawiedliwość, miejsce 5), uzyskała mandat
Michał Wypij (Koalicja Obywatelska, miejsce 7), nie uzyskał mandatu
Marcin Kulasek (Nowa Lewica, miejsce 1), uzyskał mandat

Okręg 36 (Kalisz)

Jarosław Urbaniak (Koalicja Obywatelska, miejsce 1), uzyskał mandat
Karolina Pawliczak (Koalicja Obywatelska, miejsce 2), uzyskała mandat

Okręg 38 (Piła)
Grzegorz Piechowiak (Prawo i Sprawiedliwość, miejsce 2), uzyskał mandat
Maria Małgorzata Janyska (Koalicja Obywatelska, miejsce 2), uzyskała mandat

Okręg 39 (Poznań)
Jadwiga Emilewicz (Prawo i Sprawiedliwość, miejsce 3), nie uzyskała mandatu
Franciszek Sterczewski (Koalicja Obywatelska, miejsce 10), uzyskał mandat
Katarzyna Ueberhan (Nowa Lewica, miejsce 1), uzyskała mandat
Jacek Tomczak (Trzecia Droga, miejsce 2), uzyskał mandat

Okręg 40 (Koszalin)
Bartosz Arłukowicz (Koalicja Obywatelska, miejsce), uzyskał mandat

Okręg 41 (Szczecin)
Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica, miejsce 1), uzyskał mandat
Magdalena Filiks (Koalicja Obywatelska, miejsce 2), uzyskała mandat

Ogółem, około połowa z wytypowanych posłów znalazła się na liście świadomie (indywidualne negocjacje), a około połowa nieświadomie (analiza indywidualnej działalności i brak czasu na indywidualne rozmowy).

Podsumowanie skuteczności: Senatorowie

Okręg 80 – Katowice
Maciej Kopiec (Lewica – Pakt Senacki), uzyskał mandat

Okręg 45 – Warszawa (Bemowo, Ochota, Ursus, Włochy, Wola)
Magdalena Biejat (Lewica – Pakt Senacki), uzyskała mandat

Okręg 43 – Warszawa (Mokotów, Ursynów, Wawer, Wilanów)
Małgorzata Kidawa-Błońska (Platforma Obywatelska – Pakt Senacki), uzyskała mandat
Okręg 32 – Kraków (1/2)
Jerzy Fedorowicz (Platforma Obywatelska – Pakt Senacki), uzyskał mandat

W wypadku Senatu, całość rekomendacji nie była przeważająca.

Czego oczekuje Branża Beauty?

Postulaty branży Beauty Razem są następujące:

 • VAT 8% na usługi Beauty – popiera 99,44% branży
 • “Medycyna” estetyczna dla kosmetologów – popiera 98,15% branży
 • Dobrowolny ZUS dla salonów – popiera 99,22% branży

Postulat “VAT 8% dla całego sektora beauty” wskutek działań Beauty Razem znalazł się w oficjalnym programie Koalicji Obywatelskiej, na co Beauty Razem zabiegało od 4 lat, docierając do posłów, senatorów, parlamentarzystów i lidera Koalicji Donalda Tuska.

Na etapie negocjacji z partiami, Beauty Razem odrzuciło postulat “Dobrowolny ZUS” dla przedsiębiorców, bo był “kością niezgody” i nie jednoczył wszystkich opcji. Postulat stał się nieobligatoryjny, a kandydaci mogli poprzeć go indywidualnie.

Postulat “medycyny” estetycznej dla kosmetologów negocjowany był indywidualnie lub oceniany w oparciu o bieżącą działalność parlamentarną.

Beauty Razem od 2020 roku skutecznie współpracuje merytorycznie i ekspercko z ministrami, parlamentarzystami i eurodeputowanymi wszystkich opcji, co nadzoruje Michał Łenczyński, szef tej 100-tysięcznej organizacji branżowej skupiających właścicieli salonów kosmetycznych i specjalistów beauty w Polsce. W ramach list kandydatów “Piękna Polska” odwdzięczyliśmy się za działalność posłów i promowaliśmy sprawdzonych, uczciwych kandydatów w naszych salonach.

Plany branży Beauty Razem z posłami na 4 lata

Michał Łenczyński, lider Beauty Razem, zdementował plotki, jakoby miał zachęcać rekomendowanych przed wyborami posłów do stworzenia samodzielnego koła lub klubu parlamentarnego. Jak podkreśla w wywiadach, jego celem nie jest przejmowanie władzy w Polsce, ale załatwienie problemów z którymi boryka się branża i ułatwienie prowadzenia działalności dla członków.

W wywiadach podkreśla, że w sposób zaplanowany i zorganizowany, jego organizacja będzie monitorować działania i dążyć do sprawczego wprowadzenia VAT 8% na cały zdefiniowany przez jego organizację sektor beauty (branżę beauty), zabezpieczenia praw kosmetologów w całej tzw. “medycynie” estetycznej, ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej i obniżeniu ZUS, oraz stworzenia jednolitego, wiążącego i nieinterpretowalnego rozporządzenia sanitarnego oraz przeciwdziałania szarej strefie, szkodliwej dla samej branży.

Po ustabilizowaniu ekipy rządzącej, te plany będą sukcesywnie wcielane w życie.

Beauty Razem rozważa także zainicjowanie Zespołu Parlamentarnego ds. branży Beauty Razem. Powstanie takiego zespołu popiera 96% branży beauty (badanie CAWI 22.10.2023), ale decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte, ani nie zostały wytypowane osoby które mogłyby w nim zasiadać. Bliższe informacje w tej sprawie pojawią się w I kwartale 2024 roku.

Aby pozyskać środki na działalność, organizacja branżowa Beauty Razem wprowadziła obligatoryjną odpłatność za uczestnictwo dla wszystkich nowych aplikujących członków, pozostawiając dobrowolność wsparcia członkom obecnym. Każdej wspierającej osobie oferuje wsparcie premium zawarte w płatnym członkostwie, m.in. dokumentację salonu i regulaminy, książki marketingowo-biznesowe a także możliwość skorzystania z księgowości, prawnika, zakupu prądu i gazu, konta bankowego i terminala płątniczego, systemu rezerwacyjnego, muzyki do salonu, czy kursów online zwiększających zyski właścicieli salonów beauty.

Informacje dla mediów

W sprawie branży beauty i postulatów, informacji udziela Michał Łenczyński, założyciel Beauty Razem, telefon asystentki: 502-073-341.

TAGI

Komentarze

Beauty Razem

Beauty Razem

Wspólna inicjatywa 100.000 Ekspertów Beauty, kosmetyczek, kosmetologów, stylistek, wizażystek, fryzjerek i przedstawicieli kilkudziesięciu pokrewnych specjalności.

 • Karta Członkowska Beauty Razem – Start

  149,00  z VAT / miesiąc i 100,00  opłaty startowej
  Subskrybuj
 • Karta Członkowska BeautyRazem – Business

  1.490,00  z VAT / rok
  Subskrybuj
 • Karta Członkowska BeautyRazem – Loyal

  12.900,00  z VAT
  Dodaj do koszyka
 • Kontrola Sanepid - Poradnik i pomocna lista kontrolna

  Kontrola Sanepid – Poradnik i pomocna lista kontrolna

  149,00  z VAT

  lub za 0 zł z Kartą członkowską

  Dodaj do koszyka

Przeczytaj także

Darmowy ebook od PZPK – Bezpieczna stylizacja paznokci

Ten darmowy ebook to minikompendium najbardziej aktualnej wiedzy. Zawiera on najnowsze informacje i złote standardy w stylizacji paznokci.

12.07.2024

Kandydaci EURO Branży Beauty [Lista Nazwisk i Okręgów]

Lista 100 eurokandydatów branży beauty wspierających postulaty Beauty Razem. Pomóżmy im wygrać, utrwalić VAT 8% i ochronić nasz zawód!

03.06.2024

Sondaż EURO Wyborczy Branży Beauty [Wyniki]

Jak wyglądałaby Europa, gdyby głosowała tylko Branża Beauty? Powstał najbardziej zaskakujący sondaż wśród polskich kosmetyczek, fryzjerek, stylistek paznokci i właścicieli salonów kosmetycznych.

03.06.2024

Zapisz się, a nie przegapisz niczego ważnego. W naszym newsletterze znajdziesz informacje o najciekawszych dyskusjach, postach, produktach i nowościach, które ciągle pojawiają się w Grupie Beauty Razem!

Coś poszło nie tak. Spróbuj raz jeszcze.
Dziękujemy za zapis. Jesteśmy w kontakcie!
0
  0
  Twój koszyk
  Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu