Dlaczego wspólnota 50.000, wspieranie się i realne działania mają sens? Przeczytaj, jak wspólnie wynegocjowaliśmy 1 miliard miesięcznie złotych dla branży Beauty. Te działania były możliwe tylko dzięki synergii 50.000 serc. Choć na pewno nie wszyscy, to wiele firm będzie w stanie uzyskać pomoc. Naszym celem będzie teraz wytłumaczenie wniosków oraz podjęcie działań, by jak najszybciej nas otwarli.
25 marca 2021 roku rząd ogłosił, że 27 marca wprowadza kolejny twardy lockdown w całym kraju. Walka Beauty Razem o to aby do tego nie doszło do lockdownu, rozpoczęła się ponad tydzień wcześniej, gdy już robiło się gorąco. Grupa zwraca się wtedy do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z trzema postulatami:
Pełna treść apelu “Branża Beauty chce być otwarta i przyjmuje bezpiecznie” jest tutaj (klik).
Wiadomości Kosmetyczne: Branża beauty: Musimy zawalczyć o siebie, drugi raz tego nie przetrwamy
Po intensyfikacji kontaktów Beauty Razem z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii, Minister Zdrowia Adam Niedzielski zakomunikował w Polsat News, że nie zamierza zamykać salonów fryzjersko-kosmetycznych, co możesz zobaczyć pod linkiem video: Gość Wydarzeń w Polsat News. Już tydzień później, stać miało się inaczej.
Niestety, do lockdownu doszło ze względu na wymykające się spod kontroli liczby zachorowań i musieliśmy się z tym wszyscy zmierzyć.
Choć lockdown ogłoszono o 11:00, założyciel Beauty Razem Michał Łenczyński jeszcze o 8:30 otrzymał zaproszenie na rozmowy Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z przedstawicielami branży, niedługo po krótkiej i dość szokującej rozmowie telefonicznej. Miał w ekspresowym czasie skompletować zespół w obliczu zbliżającego się możliwego lockdownu, w atmosferze paniki która miała za moment wybuchnąć, setek telefonów z mediów i 50 tysięcy spanikowanych osób które za moment prawdopodobnie mają stracić pracę.
Spotkanie odbyło się o 12:30, a o konferencji Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, komunikowała Pani Minister Olga Semeniuk , w trakcie którego omówiliśmy wsparcie finansowego przedsiębiorców Beauty dotkniętych lockdownem który miał nastąpić już za 2 dni, a który został ogłoszony 1,5 godziny wcześniej.
Omówienie form wsparcia 🇵🇱 przedsiębiorców, którzy zostali najbardziej dotknięci negatywnymi skutkami pandemii #Covid_19 – to temat dzisiejszej rozmowy min. @OlgaEwaSemeniuk z przedstawicielami branży beauty. pic.twitter.com/K7txzqRwGh
— Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (@MRPiT_GOV_PL) March 25, 2021
W skompletowanym ekspresowo zespole z ramienia branży uczestniczyli Anna Aniszewska z Beauty Razem-Beauty Tax, Jadwiga Caban-Korbas na zaproszenie Michała Łenczyńskiego, Blanka Chmurzyńska-Brown z PZPK i Michał Łenczyński, założyciel Beauty Razem. Minister zwróciła się z prośbą o poinformowanie branży że spotkanie się odbyło i że już ze sobą rozmawiamy.
Dziękujemy @OlgaEwaSemeniuk za konkretne rozmowy o postulatach Branży Beauty oraz propozycjach @MRPiT_GOV_PL. Znajdziemy złoty środek – PKD 96.02.Z do Tarczy Branżowej + pozostałe o których mówiliśmy. pic.twitter.com/suxzTsUQP6
— Beauty Razem (@BeautyRazem) March 25, 2021
Tylko 1 na 300 korzystających wspiera Beauty Razem finansowo.
Wesprzyj nas cegiełką:
i odebrać materiał w podziękowaniu.
Postulaty Beauty Razem przedstawione na negocjacjach 25 marca 2021:
Tylko 1 na 300 korzystających wspiera Beauty Razem finansowo.
Wesprzyj nas cegiełką:
i odebrać materiał w podziękowaniu.
Polecane dla Ciebie
Efekt – w tarczach znalazły się nowe kody branż związanych z nami, z maila:
Niestety, na tamtym etapie kod 96.09.Z obejmujący m.in. PMU, tatuaż, piercing, nie został wtedy nigdzie zakwalifikowany, o czym szeroko pisały 6-7 kwietnia media w “przeciekach” – informowało o tym np. Prawo.pl, Infor.pl, PIT.pl – z każdej informacji medialnej wynikało, że tattoo/piercing oraz makijaż permanentny został pominięty. Dlatego zaraz po tych przeciekach w tej sprawie skutecznie interweniowaliśmy kontaktując się z Ministerstwem w dalszych dniach:
Efekt: i już się znalazł, co widać w rozporządzeniu.
Choć sukcesem jest uwzględnienie części łańcucha dostaw już w pierwszej fazie rozmów, czyli kodu sprzedaży detalicznej kosmetyków 47.75.Z, na chwilę obecną nie zostały uwzględnione kody hurtowe i na ten temat zamierzamy nadal rozmawiać.
1 kwietnia 2021 roku Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wsparcie dla branż poszkodowanych, zgodne z przedstawionymi wcześniej postulatami (czas filmu: 26:30).
Wzajemnie podziękowaliśmy sobie z Wiceminister Rozwoju ponownie za znalezienie wspólnego języka:
Dziękuję za konstruktywne rozmowy. #Gospodarka https://t.co/jnjZGji1zH
— Olga Semeniuk 🇵🇱 (@OlgaEwaSemeniuk) April 2, 2021
Do tego czasu nie było jednak wiadomo, kiedy napłyną pieniądze, a także jakie będą niuanse wsparcia, bo “diabeł tkwi w szczegółach”. Dlatego przez cały ten czas informowaliśmy media o realiach:
Beauty Razem bezpośrednio lockdownie zwraca się z prośbą o wsparcie do Rzecznikia MŚP p. Adama Abramowicza, a ten błyskawicznie apeluje do premiera Jarosława Gowina o wsparcie dla Branży Beauty. Pojawia się pismo z apelem bezpośrednio od instytucji oraz seria artykułów w najważniejszych mediach:
jednak do tego momentu nie wiadomo, czy obietnica zostanie zrealizowana i w jakim zakresie. Pomoc Rzecznika MŚP na prośbę Beauty Razem znacznie przyspieszają ten proces.
Tylko 1 na 300 korzystających wspiera Beauty Razem finansowo.
Wesprzyj nas cegiełką:
i odebrać materiał w podziękowaniu.
… dlatego zorganizowaliśmy 29 marca Konferencję live (klik) która dotyczyła Lockdownu, a także braku wsparcia finansowego Branży Beauty przez rząd. Podczas konferencji przedstawiciele Branży – Anna Aniszewska i Michał Łenczyński – wielokrotnie podkreślali, że wsparcie jest potrzebne natychmiast i w jak największym wymiarze. Jednocześnie zwracano uwagę na to, że salony fryzjerskie, kosmetyczne to jedne z najbezpieczniejszych miejsc pracy, w których niezależnie od pandemii, utrzymywana jest w standardzie czystość i sterylność. W związku z tym powinny zostać jak najszybciej otworzone.
Od momentu lockdownu nagłaśnialiśmy problem braku napływającego wsparcia, ale także konieczności jego błyskawicznego uruchomienia i konieczności błyskawicznego odmrożenia branży. Pośród setek mediów pojawiły się m.in. nagłówki:
innymi słowy, każdą formą dotarcia medialnego staraliśmy się zapewnić:
Lecz branża nadal jest w zawieszeniu. Bez konkretnego terminu otwarcia, bez konkretnego terminu i wysokości wsparcia, a napływające wieści o możliwym opóźnieniu wypłat środków dodatkowo komplikuje wieść z 7 kwietnia 2021r., kiedy rząd zdecydował się na przedłużenie Lockdownu z powodu zbyt wysokiej liczby zachorowań na COVID-19 oraz zbyt dużej liczby zgonów. Lockdown ma potrwać co najmniej do 18 kwietnia 2021 roku, co później ponownie przedłużono.
12 kwietnia 2021r. W rozmowie z Beatą Lubecką – Gość Radio ZET, Wiceminister Rozwoju Olga Semeniuk zdeklarowała, że wynegocjowane wsparcie dla Branży Beauty to 1 mld złotych miesięcznie. Kolejna forma wsparcia na kwiecień to dodatkowo rozszerzone kody PKD – ponad 7 mld złotych oraz cytuje przyjęcie wszystkich 5 postulatów: 5000, dofinansowanie wynagrodzeń, postojowe, zwolnienie ZUS i umorzenie PFR 1.0 które ustaliła z Beauty Razem 25 marca.
🎥 @OlgaEwaSemeniuk o otwieraniu gospodarki: Chcemy otworzyć wszystkie branże równolegle @RadioZET_NEWS #GośćRadiaZET 👇https://t.co/LR3Z9yuDds pic.twitter.com/04VZs87DaI
— Gość Radia ZET (@Gosc_RadiaZET) April 12, 2021
Minister zapewniła też, że forma wynegocjowana wsparcia dla branży beauty to 1 mld złotych miesięcznie. Kolejna forma wsparcia na kwiecień to dodatkowo rozszerzone kody PKD – ponad 7 mld złotych.
Redaktor Lubecka cytuje na antenie “Rząd brnie w absurd”:
Źródło: RMF: Beauty Razem, grupa wsparcia 50 tys. przedsiębiorców i specjalistów branży beauty, krytycznie odnosi się do decyzji rządu o przedłużeniu obostrzeń do 18 kwietnia, co oznacza dalsze zamknięcie m.in. salonów kosmetycznych i fryzjerskich. “Lockdown najbezpieczniejszej branży usługowej jest absurdem. Rząd zamiast przyznać się do błędu, brnie w ten absurd jeszcze głębiej” – przekazał PAP jej założyciel, Michał Łenczyński (Przeczytasz o tym m.in. w RMF)
A Minister Semeniuk cytuje Beauty Razem “Spełnionych zostało 5 na 5 postulatów” z tego tweeta Beauty Razem którego podaje dalej:
Dziękuję za konstruktywne rozmowy. #Gospodarka https://t.co/jnjZGji1zH
— Olga Semeniuk 🇵🇱 (@OlgaEwaSemeniuk) April 2, 2021
XD
Tylko 1 na 300 korzystających wspiera Beauty Razem finansowo.
Wesprzyj nas cegiełką:
i odebrać materiał w podziękowaniu.
Polecane dla Ciebie
16 kwietnia 2021 roku w Dzienniku Ustaw zostaje opublikowane “ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW zmieniające rozporządzenie w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19”.
Beauty Razem zdołało skutecznie wynegocjować wsparcie warte 1 mld zł miesięcznie m.in. kodu 96.02.Z (fryzjerstwo i pozostałe usługi kosmetyczne), 47.75 (sprzedaż detaliczna kosmetyków, m.in. w salonach) oraz po korektach 96.09.Z (obejmujący m.in. PMU, tatuaż i piercing). Po rozmowach funkcjonuje wsparcie zawartych w postulatach Beauty Razem m.in. 85.59.B (pozaszkolne formy edukacji gdzie indziej niesklasyfikowane), 96.04.Z (ochrona kondycji fizycznej), 86.90.A (działalność fizjoterapeutyczna), 86.90.D (działalność paramedyczna).
Nie, na chwilę obecną nie wszystko się udało. Wskazuje na to, że zwolnienia ZUS za cały marzec (czyli 4 dni lockdownu w tym 2 weekendowe) nie będzie, poza PKD zawartymi w mailu których wsparcie jest przedłużone. Umorzenie PFR 1.0 jest w fazie bezpośredniej obietnicy i jeszcze nie pojawił się nowy regulamin PFR, bo rozporządzenie jest świeże. Pod znakiem zapytania jest wiek firmy dla poszczególnych rodzajów dofinansowań – w większości wcześniejszych wsparć był to 1 rok i jak pojawią się akty szczegółowe jest szansa na znaczne skrócenie tego okresu.
Teraz naszą rolą jest wytłumaczyć Ci, jak pozyskać te środki.
Tutaj są poradniki które przygotowaliśmy:
Wstępny plan LIVE edukacyjnych:
Na live zapisujesz się w Grupie.
Jeśli czujesz że nasza praca ma sens – jak już dostaniesz pieniądze, wrzuć cegiełkę żebyśmy mogli robić dalej to co robimy. 🙂
Tutaj jest link: www.beautyrazem.pl/wspieram/
Dziękujemy! <3
TAGI
Komentarze
Przeczytaj także
7 grudnia 2023 sejm przegłosował przedłużenie cen maksymalnych na energię o pół roku i jest to na 90% pewne. Nie wpłynie to na umowy Beauty Energia, czyli zakupu prądu od Beauty Razem (sprawdź) dla salonów, którym zamrażamy ceny na okres do 5 lat, czyli po tarczach. Po skutecznej interwencji Rzecznika MŚP współpracującego z Beauty Razem, […]
Wspólnie wypełniamy wnioski i tłumaczymy język prawny na ludzki! 🙂
Wszystko o postojowym dla Branży Beauty z Tarczy 9.0, wskutek rozmów Beauty Razem z ministerstwem.