fbpx

Rozporządzenie VAT 8% na Branżę Beauty już jest. Marzenie jest faktem! [Komunikat Prasowy]

Ministerstwo Finansów opublikowało w Dzienniku Ustaw nr 387 rozporządzenie obniżające VAT 8% na usługi kosmetyczne. To oficjalny komunikat Beauty Razem, pomysłodawców VAT 8% na branżę beauty i odpowiedź na rozporządzenie.

Zarabiaj nawet 10.000 zł rocznie więcej z Kartą Członkowską Beauty Razem VIP

Karta Członkowska
Beauty Razem

to branżowy "Netflix" z ebookami, VOD, dokumentacją i stałym dostępem do grup FB.

Klikam i chcę więcej zarabiać!
Chcę mieć dostęp do treści premium i grup FB.

Anna Kowalska

NR: 123456
Ważna do: 14.08.2024
Klikam i chcę więcej zarabiać!
Chcę mieć dostęp do treści premium i grup FB.

Sukces VAT 8% Branży Beauty – Komentarz Beauty Razem

Po 18 latach oczekiwania na sprawiedliwość i 4 latach pracy Beauty Razem nad VAT 8%, nachodzi epokowy moment dla polskiej branży beauty. Ministerstwo Finansów opublikowało rozporządzenie ujednolicające stawkę 8% VAT dla dalszych usług beauty. Ten krok, długo oczekiwany przez klientów i salony, stanowi świadectwo nieustannej determinacji polskich przedsiębiorców i przykład jak się jednoczyć, by osiągać cele.

Przyjmujemy rozporządzenie z ogromną satysfakcją i uznaniem dla pracy polskich kosmetyczek. Triumf branży Beauty Razem to dowód na to, że wspólnymi siłami możemy wpływać na realne zmiany – mówi Michał Łenczyński, założyciel Beauty Razem i autor postulatu VAT 8 proc. – Dzięki normalizacji stawki VAT, klient nie dostrzeże wysokich podwyżek, salony ostatecznie wyjdą z cienia by rozwijać się z dumą, a budżet uzyska podatników i zysk netto. To logiczny sukces całej Polski. – dodaje.

Od czterech lat Beauty Razem walczy o szacunek dla 300-tysięcznej branży beauty. Osiągnęliśmy dziś kamień milowy. Zrzucamy kajdany zaporowych podatków i zadajemy cios w biurokratyczną bezduszność. – mówi Michał Łenczyński z Beauty Razem, autor postulatu – Dziś świętujemy, ale jutro znów bierzemy się do pracy. Będziemy dążyć do udoskonalenia regulacji, która jest win-win dla klienta, gospodarki i budżetu państwa. – dodaje.

Obniżenie VAT do 8% na wybrane usługi beauty to nie tylko ulga finansowa dla przedsiębiorców, ale również impuls dla całej gospodarki. Ta zmiana przyczyni się do ograniczenia szarej strefy, zwiększenia legalności działalności oraz poprawy dostępności usług dla szerszego grona klientów.

Rozporządzenie MF - VAT 8% Branża Beauty

Karolina Gardocka (właścicielka studio urody z Łomży) i Michał Łenczyński (pomysłodawca VAT 8 proc. i założyciel Beauty Razem)

18 lat drogi do 8% VAT na usługi kosmetyczne

Droga ku sprawiedliwemu ujednoliceniu 8% VAT w branży beauty trwa już 18 lat:

 • W 2006 roku doczekaliśmy się VAT 8 proc. na fryzjerstwo, gdy dopuściła to UE
 • W 2020 roku powstaje Beauty Razem (15.03.2020) i pomysł VAT 8 proc. na beauty (20.03.2020)
 • W 2020 roku uzyskaliśmy akcept rządu dla VAT 8 proc. na kosmetykę, lecz blok ze strony UE
 • W 2024 doczekaliśmy się VAT 8 proc. na kosmetykę, zgodnie z nowym prawem UE

Beauty Razem kontynuuje dialog z rządem i innymi instytucjami, dążąc do jeszcze szerszego zasięgu zmian. Chociaż obecne rozporządzenie jest kamieniem milowym, nie ustajemy w staraniach o pełne objęcie wszystkich 14. obszarów urodowych. Jesteśmy gotowi do dalszej ciężkiej pracy, by sprawić, że każdy obszar beauty zostanie objęty obniżoną stawką, zarówno w Polsce, jak i w Europie.

VAT na Branżę Beauty zarabia [Liczby]

“Inwestycja w uczciwość”, czyli w VAT 8% na branżę beauty to 46 groszy miesięcznie na obywatela, zgodnie z podanymi przez Ministerstwo Finansów w “Oceną Skutków Regulacji” (2,2 mld zł w ujęciu 10-letnim). Ministerstwo finansów założyło ograniczenie szarej strefy jedynie o 10%, a analiza ta nie uwzględnia pełnych korzyści gospodarczych, z m.in. 45 tys. utworzonych miejsc pracy i ich składek ZUS, podatków i obrotu gospodarczego.

Ta inwestycja jest wpływem netto dla budżetu. Oznacza to, że obniżka podatków jest pozorna. W rzeczywistości VAT 8% Beauty zarabia, bo ta zachęta sprawia, że więcej środków netto wpływa do budżetu i gospodarki. Szacuje się, że 46 groszy miesięcznie może przynieść gospodarce i budżetowi nawet 5 zł. Oznacza to, że dzięki VAT 8% Beauty, inne podatki wzrosną mniej.

Historia z 2006 roku (obniżenie VAT na fryzjerstwo) przeanalizowana przez ministerstwo finansów w latach 10. XXI wieku pokazała, że w 2007 i 2008 roku legalne zatrudnienie we fryzjerstwie wzrosło po 7% rocznie (14,49% w ujęciu dwuletnim). Oznacza to, że tylko w ciągu 2 lat całość inwestycji VAT przełoży się na miejsca pracy.

Całość branży beauty w Polsce to 300.000 miejsc pracy, 94% z nich to kobiety. Odsetek podatników VAT wynosi:

 • W 2020 r. 19% to podatnicy VAT – CAWI Beauty Razem, 10.2020
 • W 2024 r. 33% to podatnicy VAT – CAWI Beauty Razem, 02.2024 (100 tys. miejsc pracy, które wskazał premier)
 • W 2030 r. 94% będą stanowić podatnicy VAT – prognoza Beauty Razem

Dzieje się tak, przez zamrożenie limitu zwolnienia z VAT od 2017 roku, na poziomie 200.000 zł rocznego przychodu, czyli 547,95 zł dziennie. Wg. średniej krajowej ze stycznia 2024 roku (7768 zł brutto), 1 pracownik na średniej krajowej kosztuje 111.887 zł rocznie. Oznacza to, że salon z jednym pracownikiem na etacie, jest już podatnikiem VAT.

VAT na Branżę Beauty to historyczna zgoda PO i PiS

Warto podkreślić, że obniżona stawka VAT na usługi pracochłonne, jest korzyścią budżetową jednoczącą wszystkie opcje. Jednomyślność w sprawie VAT 8% na branżę beauty panuje we wszystkich opcjach politycznych, w tym Koalicji Obywatelskiej i Prawie i Sprawiedliwości:

 • 1.10.2006 roku, rząd premiera Jarosława Kaczyńskiego obniżył VAT na fryzjerstwo do 8 proc. Stało się to możliwe dzięki powstałej w tym czasie Dyrektywie Rady Europy 2006/112/WE, która dopuściła stosowanie stawki VAT 8% na usługi fryzjerskie w państwach członkowskich.
 • 9.07.2020 roku, rząd premiera Mateusza Morawieckiego* zamierzał obniżyć VAT na branżę beauty do 8 proc. Było to w tym czasie jednak niemożliwe przez niezgodność z dyrektywą. Rząd zadeklarował współpracę* i dalsze zainteresowanie tematem.
 • 1.04.2024 roku, rząd premiera Donalda Tuska obniża VAT na pozostałe usługi kosmetyczne. Stało się to możliwe dzięki uelastycznieniu prawa Unii Europejskiej i dopuszczeniu obniżenia stawki VAT, jeśli obniżoną stawkę stosuje inne państwo. Dzięki obniżonej stawce VAT w Irlandii, polski rząd mógł zastosować ją w Polsce, w całkowitej zgodzie z prawem unijnym.

Zgoda buduje.

*- Ujawniamy treść e-maila z dn. 9.07.2020 roku z Ministerstwa Rozwoju do Beauty Razem: “Zgodnie z rozmową, załączam podstawę prawną do zmiany stawki VAT. Jak widzisz, podeszliśmy do tematu bardzo poważnie, aczkolwiek obecnie prawo na poziomie UE blokuje taką możliwość. Jesteśmy zainteresowani dalszą weryfikacją tego postulatu, jednakże musimy się przygotować na długi marsz – to nie są łatwe rzeczy do zmiany ;). Jeśli możesz uruchomić swoje kontakty dyplomatyczne/polityczne na poziomie UE, to jesteśmy otwarci na wspólne działanie na rzecz Waszej branży”

Cel: obniżona stawka w całej Europie i dodanie skrzydeł branży

Beauty Razem podejmuje teraz działania w Unii Europejskiej, które przełożą się na VAT na pełny sektor beauty. Naszym ambitnym 4-letnim celem był VAT 8% na usługi kosmetyczne i ten cel osiągnęliśmy. Teraz naszym ambitnym 5-letnim celem w zakresie VAT jest zmiana Dyrektywy 2006/112/WE z “fryzjerstwo” na “branża beauty”. Zmiany objęły już 40 milionów obywateli Polski a w przyszłości obejmą 500 milionów obywateli Europy.

W tym celu, podobnie jak w październiku 2023 roku, podejmujemy inicjatywę “Piękna Europa”, czyli ponadpartyjne listy wyborcze na nadchodzące wybory do parlamentu europejskiego. Inicjatywa “Piękna Polska” (link) pozwoliła na uzyskanie 81 zaprzyjaźnionych mandatów poselskich, a ten sukces powielimy w Europie.

Natomiast celami legislacyjnymi Beauty Razem na lata 2025-2030 w Polsce są:

 • Poszerzenie VAT 8% na pozostałe obszary branży beauty
 • Powrót do zryczałtowanej składki ZUS – przejściowo
 • Dobrowolny ZUS emerytalny dla przedsiębiorców – docelowo
 • Zawód kosmetolog i regulacja kosmetologii estetycznej
 • Skuteczne przepisy sanitarne dla branży beauty
 • Zwiększenie limitu VAT uprawniającego do zwolnienia

Podziękowania i Zaproszenie do Współpracy

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy wsparli naszą inicjatywę – od klientów, przez specjalistów i przedsiębiorców po decydentów. Wasze zaangażowanie, wiedza i pasja są fundamentem naszego sukcesu. “Razem tworzymy przyszłość branży beauty, która jest sprawiedliwa, dynamiczna i otwarta na nowe możliwości” – podsumowuje Łenczyński.

Zachęcamy do Śledzenia Postępów Beauty Razem

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.beautyrazem.pl oraz śledzenia nas w mediach społecznościowych, by być na bieżąco z najnowszymi informacjami i osiągnięciami naszej społeczności. Dołącz do nas i bądź częścią tego historycznego sukcesu!


O Beauty Razem

Beauty Razem to Fundacja w organizacji – Inicjatywa założona przez Michała Łenczyńskiego, która gromadzi przedsiębiorców i specjalistów branży beauty. Dzięki wspólnym staraniom, dążymy do poprawy warunków działalności i promocji sprawiedliwych rozwiązań dla całego sektora oraz wspieramy naszych członków w biznesie. Nasz sukces 4-letniej w walce o obniżkę VAT to dopiero początek drogi ku lepszej przyszłości dla branży beauty w Polsce i Europie.

====================================

Beauty Razem wprowadza VAT 8% na Sektor Beauty

W styczniu 2022 roku, taką teczkę Łenczyński przygotował dla Donalda Tuska. Przekazały mu ją panie Iwona Wdowiak w Pabianicach i Karolina Gardocka w Łomży.

Aleksander Miszalski deklaruje pomoc w projekcie VAT

 

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz, Poseł Aleksander Miszalski i Michał Łenczyński rozmawiają o VAT Beauty

 

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz, Poseł Aleksander Miszalski i Michał Łenczyński dyskutują o możliwościach jakie daje VAT 8% Beauty

 

Poseł Miszalski, Rzecznik MŚP Minister Abramowicz i prezes Beauty Razem Łenczyński będą kontynuować pracę nad VAT 8% na branżę beauty

TAGI

Komentarze

Beauty Razem

Organizacja branżowa 100.000 ekspertów Beauty, kosmetyczek, kosmetologów, stylistek, wizażystek, fryzjerek i przedstawicieli kilkudziesięciu pokrewnych specjalności.

 • Karta Członkowska Beauty Razem – Start

  149,00  z VAT / miesiąc i 100,00  opłaty startowej
  Subskrybuj
 • Karta Członkowska BeautyRazem – Business

  1.490,00  z VAT / rok
  Subskrybuj
 • Karta Członkowska BeautyRazem – Loyal

  12.900,00  z VAT
  Dodaj do koszyka
 • Kontrola Sanepid - Poradnik i pomocna lista kontrolna

  Kontrola Sanepid – Poradnik i pomocna lista kontrolna

  149,00  z VAT

  lub za 0 zł z Kartą członkowską

  Dodaj do koszyka

Przeczytaj także

Darmowy ebook od PZPK – Bezpieczna stylizacja paznokci

Ten darmowy ebook to minikompendium najbardziej aktualnej wiedzy. Zawiera on najnowsze informacje i złote standardy w stylizacji paznokci.

12.07.2024

Kandydaci EURO Branży Beauty [Lista Nazwisk i Okręgów]

Lista 100 eurokandydatów branży beauty wspierających postulaty Beauty Razem. Pomóżmy im wygrać, utrwalić VAT 8% i ochronić nasz zawód!

03.06.2024

Sondaż EURO Wyborczy Branży Beauty [Wyniki]

Jak wyglądałaby Europa, gdyby głosowała tylko Branża Beauty? Powstał najbardziej zaskakujący sondaż wśród polskich kosmetyczek, fryzjerek, stylistek paznokci i właścicieli salonów kosmetycznych.

03.06.2024

Zapisz się, a nie przegapisz niczego ważnego. W naszym newsletterze znajdziesz informacje o najciekawszych dyskusjach, postach, produktach i nowościach, które ciągle pojawiają się w Grupie Beauty Razem!

Coś poszło nie tak. Spróbuj raz jeszcze.
Dziękujemy za zapis. Jesteśmy w kontakcie!
0
  0
  Twój koszyk
  Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu