Ministerstwo Finansów opublikowało pierwszy projekt rozporządzenia obniżającego VAT 8% na część tzw. “sektora beauty”. Na dokument błyskawicznie zareagowała Beauty Razem, organizacja będąca autorem postulatu zrównania VAT do 8 proc. w całej branży.
Wyrażamy zgodę na cytowanie oświadczenia na każdej płaszczyźnie w mediach, bez potrzeby autoryzacji.
Wyrażamy zgodę na publikację zdjęć: foto 1, foto 2 (BR+VAT), foto 3 (BR+Rzecznik MŚP), foto 4 (BR+Donald Tusk), bez potrzeby autoryzacji.
Celem pytań szczegółowych, kontakt: michal@beautyrazem.pl i tel. 502-073-341 (asystentka).
UWAGA: Niebawem oświadczenie dotyczące kosztów budżetowych i pozytywnych skutków.
Beauty Razem, jako pomysłodawcy VAT 8 proc. na sektor beauty i głos przedsiębiorców i specjalistów sektora, z zainteresowaniem analizuje propozycje Ministerstwa Finansów. Należy podkreślić, że obecny projekt rozporządzenia będzie dopiero poddawany konsultacjom, a ostateczny kształt rozporządzenia może znacząco różnić się od opublikowanej dziś pierwszej wersji szkicu.
– To kusząca propozycja. Przeanalizujemy ją i naniesiemy poprawki. Gwarantuję, że będzie ich mniej, niż 100 tysięcy – mówi z uśmiechem Michał Łenczyński, autor postulatu VAT 8 proc. na branżę beauty – W poniedziałek 20 reprezentantów i ekspertów 10 branżowych organizacji spotkało się z Rzecznikiem MŚP. W środę oddolnie zebraliśmy uwagi od 100 tys. członków Beauty Razem, podjęliśmy 14 uchwał i zdefiniowaliśmy branżę, by każdy z nas był współtwórcą tego sukcesu. Każdy salon ma głos i w kształcie VAT i w kwietniowych wyborach. W sobotę porozmawiam o tym w cztery oczy z ministrem finansów.
Nowy projekt sugeruje zmiany, które mogłyby nie objąć wszystkich obszarów branży beauty w sposób, który pierwotnie zakładaliśmy. Chociaż doceniamy krok w stronę wsparcia sektora poprzez obniżenie stawki VAT, jesteśmy zaniepokojeni, że model irlandzki, sugerowany jako wzór, wyklucza ważne dziedziny naszego sektora. Dlatego przedstawimy nasze uwagi i propozycje.
“Zobowiązanie kandydatów do Sejmu i Senatu na rzecz Kosmetologów i Branży Beauty: My, niżej podpisani, zobowiązujemy się do podejmowania i wspierania działań na rzecz obniżenia stawki VAT do 8% na wszystkie obszary sektora beauty oraz obrony zawodu kosmetologa”
-treść tego zobowiązania, politycy podpisywali w zamian za pojawienie się na listach wyborczych branży beauty.
– VAT 8 proc. na branżę beauty to perpeetum mobile. Ekonomiści wskazują, że obniżka VAT nic nas nie kosztuje, a nawet zarabia. – mówi Michał Łenczyński, lider Beauty Razem – Inwestując zaledwie 20 groszy, podatnik zyska nawet 5-10 zł. Rzesze firm wyciągamy z szarej strefy, tworzymy 45 tys. miejsc pracy i przerywamy 50 proc. prognozowane podwyżki cen. To win-win dla klienta, gospodarki, budżetu i salonu. Dlatego w interesie każdego z nas jest objęcie pełnego obszaru branży beauty, tak jak obiecał premier. Wtedy Polska nareszcie stanie się europejskim liderem wspierania przedsiębiorczych kobiet.
Beauty Razem będzie kontynuować dialog z Ministerstwem Finansów, Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców, Ministerstwem Rozwoju, Ministerstwem Zdrowia oraz innymi organami państwowymi. Naszym celem jest zapewnienie, że każdy segment branży beauty otrzyma wsparcie, na które zasługuje, a proponowane zmiany będą korzystne dla przedsiębiorców, pracowników, jak i klientów sektora urody.
Organizacja Beauty Razem zapoczątkowała prace nad wdrożeniem VAT 8% na całą branżę beauty 20 marca 2020 roku. Po sformalizowaniu przez Łenczyńskiego oddolnego postulatu, w 2020 r. pojawiły się rozbudzające nadzieje analizy finansowe ministerstwa rozwoju, a w okresie 2021-2023 toczyły się intensywne rozmowy z posłami, senatorami i eurodeputowanymi. W 2022 roku ówczesny szef EPL, a dzisiejszy premier Polski Donald Tusk został przekonany by umieścił postulat Beauty Razem w programie Koalicji Obywatelskiej. W styczniu br. premier obwieścił wejście w życie postulatu od 1 kwietnia 2024 roku, a dziś pojawił się projekt.
Beauty Razem tuż zanim pojawił się projekt rozporządzenia, rozpoczęło realizację szeregu działań i zaplanowało kolejne, by zmiany te były korzystne tak dla branży, konsumenta, gospodarki i budżetu:
26 lutego 2024 r. branża spotkała się z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców, aby przedstawić nasze uwagi i propozycje, jak najlepiej dostosować projekt do potrzeb całego sektora beauty.
28 lutego 2024 r. organizacja Beauty Razem spotkała się z samą branżą, która oddolnie wyraziła uwagi do projektu, określi prawidłowe listy zabiegów i faktyczne obszary branży beauty. Ze względu na liczbę członków (100 tys.), spotkanie odbyło się w formie transmisji na żywo, a wzięło w nim czynny merytoryczny udział ponad 15 tys. specjalistów.
Taka metoda działania nie jest nowością i organizacja Beauty Razem udowodniła że jest to skuteczne, a jej rolą jest przekazanie głosu Członków władzom:
2 marca 2024 r. Michał Łenczyński, prezes Beauty Razem, spotka się osobiście z p. Andrzejem Domańskim, Ministrem Finansów, a pozytywne rozwiązania najlepszego formatu VAT przekaże Panu Ministrowi osobiście.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, prześle pismo do Ministerstwa Finansów, ponownie wskazując obszary. Będzie to miało miejsce bezpośrednio po zakończeniu analizy przez Beauty Razem opracowania ponad 1000 formularzy konsultacyjnych petycji w ciągu godzinnego live. Każdy taki formularz zawiera obszary wskazane przez członków oraz listy zabiegowe – specyfikację zabiegów które wykonują poszczególne dziedziny.
Merytorycznie uzasadnione propozycje poprawek trafią do Ministerstwa Finansów drogą opiniowania projektu ustawy w cyklu legislacyjnym.
Opiniowanie będzie miało miejsce także ze strony przedsiębiorców, organizacji poszczególnych dziedzin branży beauty oraz Rzecznika MŚP który jest formalnym uczestnikiem procesu legislacyjnego w Polsce.
Mamy siłę i determinację, aby wpłynąć na kształtowanie lepszej przyszłości dla branży beauty. Wierzymy, że wspólnymi siłami możemy doprowadzić do zmian, które będą odzwierciedlały rzeczywiste potrzeby i aspiracje nas wszystkich. Kontynuujemy naszą pracę i pozostajemy w gotowości, aby reagować na rozwijającą się sytuację, zawsze z myślą o dobru całego sektora, jak i całej gospodarki.
“Chcę powiedzieć, że w ciągu 100 dni doprowadzimy do tego, że w branży beauty będzie obowiązywał taki VAT jak też w salonach fryzjerskich, czyli 8 procent, a nie 23. Mam już tę drogę opracowaną” – 9.09.2023 r., Przewodniczący Donald Tusk (premier)
💬 Przewodniczący @donaldtusk 👇
W ciągu 100 dni doprowadzimy do tego, że w branży beauty będzie obowiązywał taki VAT jak w salonach fryzjerskich czyli 8%, a nie 23%👇#100Konkretow #KongresProgramowyKO pic.twitter.com/1o7vlSoN1C
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) September 9, 2023
Prowadzimy dla Państwa subserwis www.beautyrazem.pl/vat/ w którym na bieżąco publikujemy informacje prasowe, analizy ekonomiczne, obszary dziedzin oraz aktualności w sprawie.
W szczególności, zapraszamy do zapoznania się z artykułami:
Zachęcamy do śledzenia informacji od pomysłodawców projektu, a w razie pytań, zapraszamy do kontaktu.
TAGI
Komentarze
Przeczytaj także
Wspólna zbiórka dla Powodzian od całej polskiej Branży Beauty. Pomóżmy wszystkim, którzy ucierpieli w wyniku powodzi.
Wprowadzenie VAT 8% na usługi kosmetyczne to przełomowy krok w rozwoju branży beauty. Po pierwszym kwartale regulacji, mamy konkretne cyfry i statystyki. Okazuje się że 100 milionów złotych dla branży beauty do 14 września, to win-win, bo obniżka podatku o 15% zmniejszyła szarą strefę o około 20%. Fundacja Beauty Razem zabiegała o VAT 8% przez […]
[Prosimy o przekazanie do Wydawcy] W niedzielę 2.04.2023 o 13:00 w Warszawie w odbędzie się konferencja prasowa: Dobrowolny ZUS i Branża Beauty zorganizowana przez Beauty Razem we współpracy z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Opiszemy postulat i pospolite ruszenie w firmach i salonach kosmetycznych. Istnieje także możliwość nagrań po konferencji i odebrania notek prasowych. Zapraszamy przedstawicieli wszystkich mediów.
Wybierz swoją kartę członkowską, oszczędzaj i zarabiaj więcej. Mamy wszystko czego potrzebujesz w swoim biznesie beauty!