fbpx

VAT 8% jednak nie na cały sektor beauty? Jest reakcja branży!

Ministerstwo Finansów opublikowało pierwszy projekt rozporządzenia obniżającego VAT 8% na część tzw. “sektora beauty”. Na dokument błyskawicznie zareagowała Beauty Razem, organizacja będąca autorem postulatu zrównania VAT do 8 proc. w całej branży.

Wyrażamy zgodę na cytowanie oświadczenia na każdej płaszczyźnie w mediach, bez potrzeby autoryzacji.

Wyrażamy zgodę na publikację zdjęć: foto 1, foto 2 (BR+VAT), foto 3 (BR+Rzecznik MŚP), foto 4 (BR+Donald Tusk), bez potrzeby autoryzacji.

Celem pytań szczegółowych, kontakt: michal@beautyrazem.pl i tel. 502-073-341 (asystentka).

UWAGA: Niebawem oświadczenie dotyczące kosztów budżetowych i pozytywnych skutków.

Oświadczenie Beauty Razem dot. projektu rozporządzenia

Beauty Razem, jako pomysłodawcy VAT 8 proc. na sektor beauty i głos przedsiębiorców i specjalistów sektora, z zainteresowaniem analizuje propozycje Ministerstwa Finansów. Należy podkreślić, że obecny projekt rozporządzenia będzie dopiero poddawany konsultacjom, a ostateczny kształt rozporządzenia może znacząco różnić się od opublikowanej dziś pierwszej wersji szkicu.

To kusząca propozycja. Przeanalizujemy ją i naniesiemy poprawki. Gwarantuję, że będzie ich mniej, niż 100 tysięcy – mówi z uśmiechem Michał Łenczyński, autor postulatu VAT 8 proc. na branżę beauty – W poniedziałek 20 reprezentantów i ekspertów 10 branżowych organizacji spotkało się z Rzecznikiem MŚP. W środę oddolnie zebraliśmy uwagi od 100 tys. członków Beauty Razem, podjęliśmy 14 uchwał i zdefiniowaliśmy branżę, by każdy z nas był współtwórcą tego sukcesu. Każdy salon ma głos i w kształcie VAT i w kwietniowych wyborach. W sobotę porozmawiam o tym w cztery oczy z ministrem finansów.

Nowy projekt sugeruje zmiany, które mogłyby nie objąć wszystkich obszarów branży beauty w sposób, który pierwotnie zakładaliśmy. Chociaż doceniamy krok w stronę wsparcia sektora poprzez obniżenie stawki VAT, jesteśmy zaniepokojeni, że model irlandzki, sugerowany jako wzór, wyklucza ważne dziedziny naszego sektora. Dlatego przedstawimy nasze uwagi i propozycje.

Łenczyński przypomina ministrom pisemne zobowiązanie wyborcze

“Zobowiązanie kandydatów do Sejmu i Senatu na rzecz Kosmetologów i Branży Beauty: My, niżej podpisani, zobowiązujemy się do podejmowania i wspierania działań na rzecz obniżenia stawki VAT do 8% na wszystkie obszary sektora beauty oraz obrony zawodu kosmetologa”

-treść tego zobowiązania, politycy podpisywali w zamian za pojawienie się na listach wyborczych branży beauty.

–  VAT 8 proc. na branżę beauty to perpeetum mobile. Ekonomiści wskazują, że obniżka VAT nic nas nie kosztuje, a nawet zarabia. – mówi Michał Łenczyński, lider Beauty Razem – Inwestując zaledwie 20 groszy, podatnik zyska nawet 5-10 zł. Rzesze firm wyciągamy z szarej strefy, tworzymy 45 tys. miejsc pracy i przerywamy 50 proc. prognozowane podwyżki cen. To win-win dla klienta, gospodarki, budżetu i salonu. Dlatego w interesie każdego z nas jest objęcie pełnego obszaru branży beauty, tak jak obiecał premier. Wtedy Polska nareszcie stanie się europejskim liderem wspierania przedsiębiorczych kobiet.

Beauty Razem będzie kontynuować dialog z Ministerstwem Finansów, Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców, Ministerstwem Rozwoju, Ministerstwem Zdrowia oraz innymi organami państwowymi. Naszym celem jest zapewnienie, że każdy segment branży beauty otrzyma wsparcie, na które zasługuje, a proponowane zmiany będą korzystne dla przedsiębiorców, pracowników, jak i klientów sektora urody.

Organizacja Beauty Razem zapoczątkowała prace nad wdrożeniem VAT 8% na całą branżę beauty 20 marca 2020 roku. Po sformalizowaniu przez Łenczyńskiego oddolnego postulatu, w 2020 r. pojawiły się rozbudzające nadzieje analizy finansowe ministerstwa rozwoju, a w okresie 2021-2023 toczyły się intensywne rozmowy z posłami, senatorami i eurodeputowanymi. W 2022 roku ówczesny szef EPL, a dzisiejszy premier Polski Donald Tusk został przekonany by umieścił postulat Beauty Razem w programie Koalicji Obywatelskiej. W styczniu br. premier obwieścił wejście w życie postulatu od 1 kwietnia 2024 roku, a dziś pojawił się projekt.

Beauty Razem tuż zanim pojawił się projekt rozporządzenia, rozpoczęło realizację szeregu działań i zaplanowało kolejne, by zmiany te były korzystne tak dla branży, konsumenta, gospodarki i budżetu:

Konkret-ETAP 1: Spotkanie Reprezentantów Branży z Rzecznikiem MŚP

26 lutego 2024 r. branża spotkała się z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców, aby przedstawić nasze uwagi i propozycje, jak najlepiej dostosować projekt do potrzeb całego sektora beauty.

 • W poniedziałkowym zebraniu wzięło udział 20 reprezentantów z wszystkich 10 podmiotów branży beauty, skupionych wokół Beauty Razem w dziedzinie VAT 8%
 • Reprezentacja organizacji i autorytetów poszczególnych dziedzin merytorycznie uzasadniła każdego obszaru który może być pominięty pierwotnym projektem
 • W spotkaniu wziął udział osobiście Minister Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP oraz Michał Łenczyński, prezes Beauty Razem, pomysłodawca obniżki VAT
 • Głos branży wsparły także ekspercko autorytety prawa, ekonomii i medycyny, obecne na zebraniu
 • Zebranie VAT 8% Beauty było jawne i transparentne dla branży, mediów i wszystkich zainteresowanych
 • Zapis video ze spotkania jest dostępny publicznie na stronie Rzecznika MŚP i stronie Beauty Razem
 • Wszystkie uwagi do projektu MF, zostały opisane przez Rzecznika MŚP i dział prawno-legislacyjny RMŚP

Konkret-ETAP 2: Spotkanie Beauty Razem z całą Branżą Beauty

28 lutego 2024 r. organizacja Beauty Razem spotkała się z samą branżą, która oddolnie wyraziła uwagi do projektu, określi prawidłowe listy zabiegów i faktyczne obszary branży beauty. Ze względu na liczbę członków (100 tys.), spotkanie odbyło się w formie transmisji na żywo, a wzięło w nim czynny merytoryczny udział ponad 15 tys. specjalistów.

 • W trakcie publicznej transmisji na żywo w Beauty Razem, organizacja zebrała uwagi od swoich Członków w komentarzach
 • Przedsiębiorcy i specjaliści podjęli 14 uchwał i zdefiniowali 14 kluczowych obszarów branży beauty
 • Każda treść uchwały to: “Oświadczam, że (…) stanowi obszar branży beauty i oczekuję obniżki VAT do 8 proc. także w tym obszarze”
 • Przedsiębiorcy i specjaliści zdefiniowali “branżę beauty”, a każda uwaga i komentarz, jest przenoszona na dokument
 • Każdy aspekt dotyczący obszarów branży, był podjęty głosowaniu utrwalonemu w postaci “uchwał”, by potwierdzić silny mandat jednomyślności całej branży beauty
 • Branża była jednomyślna. Na ponad 6,5 tys. komentarzy w 1 godzinę oraz petycje, nie pojawił się ani jeden głos “przeciw”

Taka metoda działania nie jest nowością i organizacja Beauty Razem udowodniła że jest to skuteczne, a jej rolą jest przekazanie głosu Członków władzom:

 • Wytyczne Covid-19 zostały spisane przez Beauty Razem od Członków w identyczny sposób. W efekcie, oddolne uwagi ekspertów-specjalistów, zostały uwzględnione i znalazły się na stronach rządowych (źródło).
 • Zasady Tarcz antykryzysowych zostały spisane przez Beauty Razem od Członków w identyczny sposób. Członkowie wskazywali potrzeby, rozwiązania i PKD. Efekt: 5 na 5 postulatów branży beauty zostało spełnionych przez rząd (źródło)
 • Lockdown branży beauty na jesieni 2020 się nie odbył, po rozmowie Beauty Razem z Ministerstwem rozwoju (źródło). W rozmowie, zostały zacytowane komentarze i argumenty członków Beauty Razem i wyniki ankiet
 • Przekazywania głosu Członków władzom, to normalna rola organizacji członkowskich.

Konkret-ETAP 3: Przekazanie uwag Ministrowi Finansów

2 marca 2024 r. Michał Łenczyński, prezes Beauty Razem, spotka się osobiście z p. Andrzejem Domańskim, Ministrem Finansów, a pozytywne rozwiązania najlepszego formatu VAT przekaże Panu Ministrowi osobiście.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, prześle pismo do Ministerstwa Finansów, ponownie wskazując obszary. Będzie to miało miejsce bezpośrednio po zakończeniu analizy przez Beauty Razem opracowania ponad 1000 formularzy konsultacyjnych petycji w ciągu godzinnego live. Każdy taki formularz zawiera obszary wskazane przez członków oraz listy zabiegowe – specyfikację zabiegów które wykonują poszczególne dziedziny.

Merytorycznie uzasadnione propozycje poprawek trafią do Ministerstwa Finansów drogą opiniowania projektu ustawy w cyklu legislacyjnym.

Opiniowanie będzie miało miejsce także ze strony przedsiębiorców, organizacji poszczególnych dziedzin branży beauty oraz Rzecznika MŚP który jest formalnym uczestnikiem procesu legislacyjnego w Polsce.

Mamy siłę i determinację, aby wpłynąć na kształtowanie lepszej przyszłości dla branży beauty. Wierzymy, że wspólnymi siłami możemy doprowadzić do zmian, które będą odzwierciedlały rzeczywiste potrzeby i aspiracje nas wszystkich. Kontynuujemy naszą pracę i pozostajemy w gotowości, aby reagować na rozwijającą się sytuację, zawsze z myślą o dobru całego sektora, jak i całej gospodarki.

Przypomnienie: Treść obietnicy premiera Donalda Tuska

“Chcę powiedzieć, że w ciągu 100 dni doprowadzimy do tego, że w branży beauty będzie obowiązywał taki VAT jak też w salonach fryzjerskich, czyli 8 procent, a nie 23. Mam już tę drogę opracowaną” – 9.09.2023 r., Przewodniczący Donald Tusk (premier)

Beauty Razem wprowadza VAT 8% na Sektor Beauty

Przypomnienie: Źródło wiedzy o VAT 8 proc.

Prowadzimy dla Państwa subserwis www.beautyrazem.pl/vat/ w którym na bieżąco publikujemy informacje prasowe, analizy ekonomiczne, obszary dziedzin oraz aktualności w sprawie.

W szczególności, zapraszamy do zapoznania się z artykułami:

Zachęcamy do śledzenia informacji od pomysłodawców projektu, a w razie pytań, zapraszamy do kontaktu.

Przypomnienie: Jak Beauty Razem zabiega o VAT 8 proc. od 2020 roku?

TAGI

Komentarze

Beauty Razem

Organizacja branżowa 100.000 ekspertów Beauty, kosmetyczek, kosmetologów, stylistek, wizażystek, fryzjerek i przedstawicieli kilkudziesięciu pokrewnych specjalności.

 • Karta Członkowska Beauty Razem – Start

  149,00  z VAT / miesiąc i 100,00  opłaty startowej
  Subskrybuj
 • Karta Członkowska BeautyRazem – Business

  1.490,00  z VAT / rok
  Subskrybuj
 • Karta Członkowska BeautyRazem – Loyal

  12.900,00  z VAT
  Dodaj do koszyka
 • Kontrola Sanepid - Poradnik i pomocna lista kontrolna

  Kontrola Sanepid – Poradnik i pomocna lista kontrolna

  149,00  z VAT

  lub za 0 zł z Kartą członkowską

  Dodaj do koszyka

Przeczytaj także

Darmowy ebook od PZPK – Bezpieczna stylizacja paznokci

Ten darmowy ebook to minikompendium najbardziej aktualnej wiedzy. Zawiera on najnowsze informacje i złote standardy w stylizacji paznokci.

12.07.2024

Kandydaci EURO Branży Beauty [Lista Nazwisk i Okręgów]

Lista 100 eurokandydatów branży beauty wspierających postulaty Beauty Razem. Pomóżmy im wygrać, utrwalić VAT 8% i ochronić nasz zawód!

03.06.2024

Sondaż EURO Wyborczy Branży Beauty [Wyniki]

Jak wyglądałaby Europa, gdyby głosowała tylko Branża Beauty? Powstał najbardziej zaskakujący sondaż wśród polskich kosmetyczek, fryzjerek, stylistek paznokci i właścicieli salonów kosmetycznych.

03.06.2024

Zapisz się, a nie przegapisz niczego ważnego. W naszym newsletterze znajdziesz informacje o najciekawszych dyskusjach, postach, produktach i nowościach, które ciągle pojawiają się w Grupie Beauty Razem!

Coś poszło nie tak. Spróbuj raz jeszcze.
Dziękujemy za zapis. Jesteśmy w kontakcie!
0
  0
  Twój koszyk
  Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu