fbpx

VAT 8% jednak nie na cały sektor beauty? Jest reakcja branży!

Ministerstwo Finansów opublikowało pierwszy projekt rozporządzenia obniżającego VAT 8% na część tzw. “sektora beauty”. Na dokument błyskawicznie zareagowała Beauty Razem, organizacja będąca autorem postulatu zrównania VAT do 8 proc. w całej branży.

Wyrażamy zgodę na cytowanie oświadczenia na każdej płaszczyźnie w mediach, bez potrzeby autoryzacji.

Wyrażamy zgodę na publikację zdjęć: foto 1, foto 2 (BR+VAT), foto 3 (BR+Rzecznik MŚP), foto 4 (BR+Donald Tusk), bez potrzeby autoryzacji.

Celem pytań szczegółowych, kontakt: michal@beautyrazem.pl i tel. 502-073-341 (asystentka).

UWAGA: Niebawem oświadczenie dotyczące kosztów budżetowych i pozytywnych skutków.

Oświadczenie Beauty Razem dot. projektu rozporządzenia

Beauty Razem, jako pomysłodawcy VAT 8 proc. na sektor beauty i głos przedsiębiorców i specjalistów sektora, z zainteresowaniem analizuje propozycje Ministerstwa Finansów. Należy podkreślić, że obecny projekt rozporządzenia będzie dopiero poddawany konsultacjom, a ostateczny kształt rozporządzenia może znacząco różnić się od opublikowanej dziś pierwszej wersji szkicu.

To kusząca propozycja. Przeanalizujemy ją i naniesiemy poprawki. Gwarantuję, że będzie ich mniej, niż 100 tysięcy – mówi z uśmiechem Michał Łenczyński, autor postulatu VAT 8 proc. na branżę beauty – W poniedziałek 20 reprezentantów i ekspertów 10 branżowych organizacji spotkało się z Rzecznikiem MŚP. W środę oddolnie zebraliśmy uwagi od 100 tys. członków Beauty Razem, podjęliśmy 14 uchwał i zdefiniowaliśmy branżę, by każdy z nas był współtwórcą tego sukcesu. Każdy salon ma głos i w kształcie VAT i w kwietniowych wyborach. W sobotę porozmawiam o tym w cztery oczy z ministrem finansów.

Nowy projekt sugeruje zmiany, które mogłyby nie objąć wszystkich obszarów branży beauty w sposób, który pierwotnie zakładaliśmy. Chociaż doceniamy krok w stronę wsparcia sektora poprzez obniżenie stawki VAT, jesteśmy zaniepokojeni, że model irlandzki, sugerowany jako wzór, wyklucza ważne dziedziny naszego sektora. Dlatego przedstawimy nasze uwagi i propozycje.

Łenczyński przypomina ministrom pisemne zobowiązanie wyborcze

“Zobowiązanie kandydatów do Sejmu i Senatu na rzecz Kosmetologów i Branży Beauty: My, niżej podpisani, zobowiązujemy się do podejmowania i wspierania działań na rzecz obniżenia stawki VAT do 8% na wszystkie obszary sektora beauty oraz obrony zawodu kosmetologa”

-treść tego zobowiązania, politycy podpisywali w zamian za pojawienie się na listach wyborczych branży beauty.

–  VAT 8 proc. na branżę beauty to perpeetum mobile. Ekonomiści wskazują, że obniżka VAT nic nas nie kosztuje, a nawet zarabia. – mówi Michał Łenczyński, lider Beauty Razem – Inwestując zaledwie 20 groszy, podatnik zyska nawet 5-10 zł. Rzesze firm wyciągamy z szarej strefy, tworzymy 45 tys. miejsc pracy i przerywamy 50 proc. prognozowane podwyżki cen. To win-win dla klienta, gospodarki, budżetu i salonu. Dlatego w interesie każdego z nas jest objęcie pełnego obszaru branży beauty, tak jak obiecał premier. Wtedy Polska nareszcie stanie się europejskim liderem wspierania przedsiębiorczych kobiet.

Beauty Razem będzie kontynuować dialog z Ministerstwem Finansów, Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców, Ministerstwem Rozwoju, Ministerstwem Zdrowia oraz innymi organami państwowymi. Naszym celem jest zapewnienie, że każdy segment branży beauty otrzyma wsparcie, na które zasługuje, a proponowane zmiany będą korzystne dla przedsiębiorców, pracowników, jak i klientów sektora urody.

Organizacja Beauty Razem zapoczątkowała prace nad wdrożeniem VAT 8% na całą branżę beauty 20 marca 2020 roku. Po sformalizowaniu przez Łenczyńskiego oddolnego postulatu, w 2020 r. pojawiły się rozbudzające nadzieje analizy finansowe ministerstwa rozwoju, a w okresie 2021-2023 toczyły się intensywne rozmowy z posłami, senatorami i eurodeputowanymi. W 2022 roku ówczesny szef EPL, a dzisiejszy premier Polski Donald Tusk został przekonany by umieścił postulat Beauty Razem w programie Koalicji Obywatelskiej. W styczniu br. premier obwieścił wejście w życie postulatu od 1 kwietnia 2024 roku, a dziś pojawił się projekt.

Beauty Razem tuż zanim pojawił się projekt rozporządzenia, rozpoczęło realizację szeregu działań i zaplanowało kolejne, by zmiany te były korzystne tak dla branży, konsumenta, gospodarki i budżetu:

Konkret-ETAP 1: Spotkanie Reprezentantów Branży z Rzecznikiem MŚP

26 lutego 2024 r. branża spotkała się z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców, aby przedstawić nasze uwagi i propozycje, jak najlepiej dostosować projekt do potrzeb całego sektora beauty.

  • W poniedziałkowym zebraniu wzięło udział 20 reprezentantów z wszystkich 10 podmiotów branży beauty, skupionych wokół Beauty Razem w dziedzinie VAT 8%
  • Reprezentacja organizacji i autorytetów poszczególnych dziedzin merytorycznie uzasadniła każdego obszaru który może być pominięty pierwotnym projektem
  • W spotkaniu wziął udział osobiście Minister Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP oraz Michał Łenczyński, prezes Beauty Razem, pomysłodawca obniżki VAT
  • Głos branży wsparły także ekspercko autorytety prawa, ekonomii i medycyny, obecne na zebraniu
  • Zebranie VAT 8% Beauty było jawne i transparentne dla branży, mediów i wszystkich zainteresowanych
  • Zapis video ze spotkania jest dostępny publicznie na stronie Rzecznika MŚP i stronie Beauty Razem
  • Wszystkie uwagi do projektu MF, zostały opisane przez Rzecznika MŚP i dział prawno-legislacyjny RMŚP

Konkret-ETAP 2: Spotkanie Beauty Razem z całą Branżą Beauty

28 lutego 2024 r. organizacja Beauty Razem spotkała się z samą branżą, która oddolnie wyraziła uwagi do projektu, określi prawidłowe listy zabiegów i faktyczne obszary branży beauty. Ze względu na liczbę członków (100 tys.), spotkanie odbyło się w formie transmisji na żywo, a wzięło w nim czynny merytoryczny udział ponad 15 tys. specjalistów.

  • W trakcie publicznej transmisji na żywo w Beauty Razem, organizacja zebrała uwagi od swoich Członków w komentarzach
  • Przedsiębiorcy i specjaliści podjęli 14 uchwał i zdefiniowali 14 kluczowych obszarów branży beauty
  • Każda treść uchwały to: “Oświadczam, że (…) stanowi obszar branży beauty i oczekuję obniżki VAT do 8 proc. także w tym obszarze”
  • Przedsiębiorcy i specjaliści zdefiniowali “branżę beauty”, a każda uwaga i komentarz, jest przenoszona na dokument
  • Każdy aspekt dotyczący obszarów branży, był podjęty głosowaniu utrwalonemu w postaci “uchwał”, by potwierdzić silny mandat jednomyślności całej branży beauty
  • Branża była jednomyślna. Na ponad 6,5 tys. komentarzy w 1 godzinę oraz petycje, nie pojawił się ani jeden głos “przeciw”

Taka metoda działania nie jest nowością i organizacja Beauty Razem udowodniła że jest to skuteczne, a jej rolą jest przekazanie głosu Członków władzom:

  • Wytyczne Covid-19 zostały spisane przez Beauty Razem od Członków w identyczny sposób. W efekcie, oddolne uwagi ekspertów-specjalistów, zostały uwzględnione i znalazły się na stronach rządowych (źródło).
  • Zasady Tarcz antykryzysowych zostały spisane przez Beauty Razem od Członków w identyczny sposób. Członkowie wskazywali potrzeby, rozwiązania i PKD. Efekt: 5 na 5 postulatów branży beauty zostało spełnionych przez rząd (źródło)
  • Lockdown branży beauty na jesieni 2020 się nie odbył, po rozmowie Beauty Razem z Ministerstwem rozwoju (źródło). W rozmowie, zostały zacytowane komentarze i argumenty członków Beauty Razem i wyniki ankiet
  • Przekazywania głosu Członków władzom, to normalna rola organizacji członkowskich.

Konkret-ETAP 3: Przekazanie uwag Ministrowi Finansów

2 marca 2024 r. Michał Łenczyński, prezes Beauty Razem, spotka się osobiście z p. Andrzejem Domańskim, Ministrem Finansów, a pozytywne rozwiązania najlepszego formatu VAT przekaże Panu Ministrowi osobiście.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, prześle pismo do Ministerstwa Finansów, ponownie wskazując obszary. Będzie to miało miejsce bezpośrednio po zakończeniu analizy przez Beauty Razem opracowania ponad 1000 formularzy konsultacyjnych petycji w ciągu godzinnego live. Każdy taki formularz zawiera obszary wskazane przez członków oraz listy zabiegowe – specyfikację zabiegów które wykonują poszczególne dziedziny.

Merytorycznie uzasadnione propozycje poprawek trafią do Ministerstwa Finansów drogą opiniowania projektu ustawy w cyklu legislacyjnym.

Opiniowanie będzie miało miejsce także ze strony przedsiębiorców, organizacji poszczególnych dziedzin branży beauty oraz Rzecznika MŚP który jest formalnym uczestnikiem procesu legislacyjnego w Polsce.

Mamy siłę i determinację, aby wpłynąć na kształtowanie lepszej przyszłości dla branży beauty. Wierzymy, że wspólnymi siłami możemy doprowadzić do zmian, które będą odzwierciedlały rzeczywiste potrzeby i aspiracje nas wszystkich. Kontynuujemy naszą pracę i pozostajemy w gotowości, aby reagować na rozwijającą się sytuację, zawsze z myślą o dobru całego sektora, jak i całej gospodarki.

Przypomnienie: Treść obietnicy premiera Donalda Tuska

“Chcę powiedzieć, że w ciągu 100 dni doprowadzimy do tego, że w branży beauty będzie obowiązywał taki VAT jak też w salonach fryzjerskich, czyli 8 procent, a nie 23. Mam już tę drogę opracowaną” – 9.09.2023 r., Przewodniczący Donald Tusk (premier)

Beauty Razem wprowadza VAT 8% na Sektor Beauty

Przypomnienie: Źródło wiedzy o VAT 8 proc.

Prowadzimy dla Państwa subserwis www.beautyrazem.pl/vat/ w którym na bieżąco publikujemy informacje prasowe, analizy ekonomiczne, obszary dziedzin oraz aktualności w sprawie.

W szczególności, zapraszamy do zapoznania się z artykułami:

Zachęcamy do śledzenia informacji od pomysłodawców projektu, a w razie pytań, zapraszamy do kontaktu.

Przypomnienie: Jak Beauty Razem zabiega o VAT 8 proc. od 2020 roku?

TAGI

Komentarze

Beauty Razem

Organizacja branżowa 100.000 ekspertów Beauty, kosmetyczek, kosmetologów, stylistek, wizażystek, fryzjerek i przedstawicieli kilkudziesięciu pokrewnych specjalności.

  • Disco Set (vol. 1)

    249,00  z VAT

    Energiczne hity disco

    Dodaj do koszyka

    Czas trwania: 10 godzin

    Posłuchaj utworu demo

  • Karta Członkowska Beauty Razem – Start

    149,00  z VAT / miesiąc i 100,00  opłaty startowej
    Subskrybuj
  • Karta Członkowska BeautyRazem – Business

    1.490,00  z VAT / rok
    Subskrybuj
  • Karta Członkowska BeautyRazem – Loyal

    12.900,00  z VAT
    Dodaj do koszyka

Przeczytaj także

33-krotny błąd FOR: zamiast 220 mln podano 7,2 miliarda VAT na usługi beauty!

Doszło do poważnej pomyłki w komunikacje Fundacji Obywatelskiego Rozwoju “deficyt (nie)odpowiedzialności” opiniującym projekt budżetu na 2025 rok. FOR podał kwotę nieuzyskanego VAT na usługi kosmetyczne w wysokości 7,2 miliarda złotych, podczas gdy faktyczna kwota wynosi średnio 220 milionów rocznie.

17.10.2024

Branża Beauty Razem dla Powodzian

Wspólna zbiórka dla Powodzian od całej polskiej Branży Beauty. Pomóżmy wszystkim, którzy ucierpieli w wyniku powodzi.

19.09.2024

Raport VAT 8% Beauty Razem

Wprowadzenie VAT 8% na usługi kosmetyczne to przełomowy krok w rozwoju branży beauty. Po pierwszym kwartale regulacji, mamy konkretne cyfry i statystyki. Okazuje się że 100 milionów złotych dla branży beauty do 14 września, to win-win, bo obniżka podatku o 15% zmniejszyła szarą strefę o około 20%. Fundacja Beauty Razem zabiegała o VAT 8% przez […]

14.09.2024

Zapisz się, a nie przegapisz niczego ważnego. W naszym newsletterze znajdziesz informacje o najciekawszych dyskusjach, postach, produktach i nowościach, które ciągle pojawiają się w Grupie Beauty Razem!

Coś poszło nie tak. Spróbuj raz jeszcze.
Dziękujemy za zapis. Jesteśmy w kontakcie!
0
    0
    Twój koszyk
    Twój koszyk jest pusty

        Pobieraj materiały od Beauty Razem za darmo!

        Wybierz swoją kartę członkowską, oszczędzaj i zarabiaj więcej. Mamy wszystko czego potrzebujesz w swoim biznesie beauty!

        POZNAJ SZCZEGÓŁY