Data publikacji: 12.05.2025
Sejm przegłosował ustawę o jawności wynagrodzeń. Zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy pracodawca będzie zobowiązany do podania przyszłemu pracownikowi informacji o wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniu rekrutacyjnym lub inną drogą z odpowiednim wyprzedzeniem. Ogłoszenia rekrutacyjne będą musiały być neutralne płciowo.
W piątek, 9 maja 2025 r., Sejm uchwalił nowelizację ustawy – Kodeks pracy. Zgodnie z najnowszą wersją projektu, osoba ubiegająca się o zatrudnienie na danym stanowisku, będzie musiała otrzymać od pracodawcy informację o wynagrodzeniu (obejmującym wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej formie niż pieniężna), jego początkowej wysokości lub jego przedziale – opartym na obiektywnych, neutralnych kryteriach, w szczególności pod względem płci.
Pracodawca nie będzie musiał podawać informacji o wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniu o naborze na stanowisko, choć takie były ogromne oczekiwania społeczne. Będzie mógł to zrobić także w rozmowie kwalifikacyjnej i przed nawiązaniem stosunku pracy. Jeśli wysokość wynagrodzenia nie jest podana w ogłoszeniu rekrutacyjnym, informacja taka powinna wówczas trafić do pracownika w formie elektronicznej lub papierowej z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby zapewnić mu świadome i przejrzyste negocjacje dotyczące warunków zatrudnienia.
Zgodnie z nowelizacją ustawy, ogłoszenia o naborze na wolne stanowisko pracy oraz nazwy stanowisk pracy mają być neutralne pod względem płci (prawdopodobnie pracodawca będzie zobowiązany podawać podwójne nazwy stanowisk, zarówno w formie żeńskiej, jak i męskiej lub opisowej), a proces rekrutacyjny musi przebiegać w sposób niedyskryminujący (nie wiadomo, co ten przepis wnosi nowego, ponieważ obowiązuje już taki zapis – art. 1833a par. 1 k.p.).
Przyszły pracodawca nie będzie mógł pytać kandydata do pracy o wysokość jego wynagrodzenia – zarówno w obecnym miejscu pracy, jak i w poprzednich.
Ustawa ma wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
TAGI
Komentarze
Przeczytaj także